Mezinárodní projekt a soutěž „European Design Contest 2008“

Fotogalerie ke článku (2)

Karel Vránek

Karel Vránek

Vítězný stolek Karla Vránka

Vítězný stolek Karla Vránka
Celá fotogalerie (2)

Nedávno informoval světový tisk veřejnost o českém studentovi Karlovi Vránkovi ze zlínského ateliéru designu VŠUP, který vede M. A. Ivan Dlabač. Vyhrál totiž mezinárodní soutěž European Design Contest 2008.

Troška historie  
Možná si někteří novináři vzpomenou na rok 1999, kdy se začal kolem ing. arch. Tomáše Valenta a PhDr. Lenky Žižkové rodit tým zabývající se novými technologiemi a aplikacemi polymetylmetakrylátových materiálů. Výsledky prvních experimentů se objevily na 1. ročníku Salonu zahraničního designu na výstavě New Design v roce 1999 pořádaném na pražském Výstavišti. V následujících létech pokračovaly na přehlídkách českého a zahraničního designu ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze v rámci komplexu výstav art & interior. To už se k experimentům připojila i ing. Lucie Havlová s akryláty Perspex a Lucite, a tím se zrodil základ pro to, aby se realizovaly projekty, jaké ve světě neměly obdoby. Bohužel se potvrdilo rčení, že „doma není nikdo prorokem“. Zatímco český tisk si ještě význam těchto projektů neuvědomoval, světové mediální mocnosti je ocenit dokázaly. Část z nich se totiž díky soukromé společnosti AC EXPO představila dvakrát na Salone Satellite v Miláně.To, že jsme figurovali na titulních stranách významných evropských časopisů a novin a objevovali se v hlavních vysílacích časech zahraničních televizí domácí média nezaznamenala. V roce 2005 se u nás zrodil další experimentální projekt, hledající tentokrát nové uplatnění materiálu LG Hi-Macs. U jeho zrodu opět stáli ing. arch. Tomáš Valent (ředitel Polytrade CE) a PhDr. Lenka Žižková (tehdy Design centrum ČR, dnes Design Cabinet CZ), kteří společně s Albertem di Stefano, (autor projekt Futura, Studios Carlin a majitel firmy Imarmitaliani) vyhlásili výběrový projekt „Feeling od HI-MACS“.     
PROJEKT FEELING OF HI-MACS Cílem projektu bylo navrhnout a vyrobit vybrané produkty z materiálu Hi-Macs, a ověřit tak jeho možnosti a vlastnosti v oblasti tvorby a výroby interiérových předmětů. Do  prvního ročníku projektu bylo osloveno sedm mladých nadějných designérů (šest designérů z ČR, jedna designérka ze SR). Jejich úkolem bylo navrhnout umyvadla a zařizovací prvky do koupelny. Účastníci projektu byli MgA. Daniel Fišer (ČR), MgA. Jan Čapek (ČR), MgA. Jan Čtvrtník (ČR), Bc. Lucia Karpitová (SR) a tehdy ještě studenti Kryštof Nosál (ČR), Zdeněk Pudil (ČR) a Jaroslav Větvička (ČR). Během projektu získali tři účastníci projektu (Danil Fišer, Jan Čapek, Jan Čtvrtník) zahraniční stáže a možnost pracovat ve významných zahraničních ateliérech. V projektu tak pokračovali zbývající čtyři mladí adepti designu. Projekt započal v roce 2005, během roku 2006 se hledaly konečné podoby umyvadel, které byly vyrobeny České republice českou firmou Polytrade CE. V lednu 2007 se představily na celoevropském zasedání LG Chem Europe v Praze. Projekt byl natolik úspěšný a líbil se, že se měl o rok později odehrát i na mezinárodní úrovni mezi vybranými evropskými designérskými školami. K projektu se připojila firma Hansgrohe CS, s.r.o., z jejíž nabídky si studenti vybírali vodovodní baterie, fittingy a koupelnové doplňky.    
MEZINÁRODNÍ PREZENTACE PROJEKTU FEELING OF HI-MACS  
Evropské zastoupení společnosti LG v Evropě LG Chem Europe umožnila, aby se projekt představil nejen dvakrát v Praze a jednou v Bratislavě, ale i na světových veletrzích v Paříži, Bruselu, Valencii, Barceloně, Düsseldorfu, Soulu a Budapešti a to během loňského roku. Jeho obchodní úspěšnost a mediální ohlasy ve světovém tisku přivedly LG Chem Europe k vypsání mezinárodního projektu. Umyvadly Jaroslava Větvičky a Zdenka Pudila se například chlubí showroomy v Toulouse, TOPfa - velké interiérové centrum v Budapešti a centrála LG v Koreji. Jména mladých českých a slovenských tvůrců — studentů designu - se tak navíc postavila vedle jmen světových designérských star. Firma LG zařadila totiž jejich práce v exkluzivních katalozích vedle jmen takových osobností jako je Zaha Hadid, Ron Arad, Marc Newson, Christian Liarge, Davide Chipperfield či ateliérů jako je Ippolito Fleitz Group, H3 Innerarchitektur, Denovo Design, Us Together, 3deluxe. O projektu psal i zahraniční tisk (např. Icon, Maison, Elle, Décor Bains, Cuisign Aquadeco, The Designer, AMC, Univers Cuisine, Bains&Rangement).     
EUROPEAN DESIGN CONTEST 2008  
Po zkušenostech s českým projektem Feeeling of Hi-Macs dospěliing. arch. Tomáš Valent a PhDr. Lenka Žižková k záměru aplikovat materiál Hi-Macs v kultuře stolování. Evropské centrum LG Chem Europe v Ženevě tuto myšlenku rozšířilo na téma catering. Tak se zrodila mezinárodní soutěž, které se zúčastnilo 10 univerzit a vysokých škol, na 300 studentů z deseti evropských zemí (ČR, Francie, Itálie, Německo, Maďarsko, Rusko, Slovensko, Španělsko, Švédsko a Velká Británie). Národní vítězové zúčastněných zemí se sešli v únoru v Ženevě, kde mezinárodní porota udělila po prezentaci jednotlivých týmů první místo studentovi zlínského ateliéru VŠUP Karlovi Vránkovi za stolek Deko. Autor vítězné práce Karel Vránek, jeho učitel Ivan Dlabač i zástupce materiálu LG Hi-Macs v ČR Tomáš Valent byli rozhodnutím poroty zaskočeni. Ta však, jak potvrdila její členka, Lenka Žižková, měla na tuto práci jednoznačný názor — nesla největší potenciál rozvinutí konceptu. Kladem hodnocení podle Lenky Žižkové bylo i to, že porota pracovala „anonymně“ (i když nemusela), nezajímaly ji národnosti účastníků ani typy škol.         
PREZENTACE V MILÁNĚ  
Málokdo by pochyboval o tom, že pokud je třeba představit se ve světě designu, musí se to stát v době, kdy v italském Miláně probíhají Salone Internazionale del Mobile a doprovodné projekty, ke kterým se pojí prezentace v milánské městské průmyslové části soustředěné kolem ulice Tortona. Projekt European Design Contest 2008 se proto logicky prezentoval v rámci projektu Zona Tortona v rámci prezentace designérských škol a studentských prací That´s design! v průmyslovém areálu ExAnsaldo na ulici Tortona 54. Ve stánku LG Chem Europe bylo pořád živo, protože se zde představilo všech deset realizovaných prací. LG Hi-Macs vydržel na štěstí bez problémů nápor potřeby návštěvníků všech generací objekty osahat. Projekt That´s design! probíhal za podpory Domus Academy, Poli.design Consortium a Fakulty designu z Milánské polytechniky.    
Protože byl projekt velmi kladně přijat mezinárodní odbornou i laickou veřejností, rozhodlo se vedení LG Chem Europe pokračovat v něm. Pro rok 2009 je vypsáno téma osvětlení. Ti, kdo znají možnosti materiálu Hi-Macs se mají na co těšit!      

 

Petra Miškejová Design Cabinet CZ ; foto: www.czechdesign.cz
Více na www.czechdesign.cz

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*