Mezonet 69

Představení Mezonetu 69 – vítěze soutěže Interiér roku 2021

Zdaleka nikoliv pouze slavnou sexuální pozici reprezentuje číslo 69 zakódované v celém tomto interiéru. Ani jeho barvy nejsou nahodilým výběrem architekta. Inspirací jsou tentokrát obrazy.

Někdo současné umění chápe jako pouhou bytovou dekoraci. Pak jsou tu sběratelé, kteří jej sice umí ocenit, ale mají své bydlení často zaskládané uměleckými díly natolik, že se z něho stává depozitář. A pak jsou lidé, kteří sice nejsou nutně sběratelé, ale přesto si pořídí jednotky kvalitních děl pro své potěšení a jsou připraveni dát jim ve svém životním prostoru důstojné místo. Právě pro takové jsme navrhli rekonstrukci mezonetového bytu na Žižkově.

Do návrhu jsme zakomponovali dvojici výrazných obrazů a současně jsme návrh zakomponovali do obrazů. Šedesát devítka vykukuje z kapotáží topení i z nábytku, ale především je zastoupena přímo v obraze Vladimíra Houdka, který má pro majitele zvláštní význam včetně právě uvedeného čísla samotného. Nezvykle divoce tvarované okraje obrazu se zas třeba propisují do zakončení dvířek od kuchyňské linky. Setkání barevnosti obrazů i interiéru mluví samo za sebe. Kromě zřejmých vztahů jsou tu i ty méně nápadné jako je odstín stěrky za knihovnou. Ten byl namíchán tak, aby souzněl se zde umístěným obrazem Josefa Bolfa. K jeho noblesní melancholii odkazují svítidla ve tvaru slz, ale třeba i umístění v ose výhledu na Vodopád na slepé stěně žižkovského paneláku od Patrika Hábla. Před umělci zde není úniku, ale o umělcích to zde není. Jde o jednoduché bydlení pro mladou rodinu, která umění rozumí, umí jej ocenit a poradovat se z něj. Vytvoření interiéru, kde současné umění není zredukováno na zaměnitelnou dekoraci, jde samozřejmě ruku v ruce s řešením řady praktických problémů jako je rozšíření kuchyně či šatny, kapotáže technologií, vznik pracovny atd.

Byt jsme kompletně zrekonstruovali. Došlo k úpravě dispozice, výměně sanity, byly vyměněny veškeré povrchy, upraveno vytápění, doplněna klimatizace, přestavěno schodiště a k němu doplněna i trocha sakrálního osvětlení. Nábytek je navržen na míru – od postele přes skříně až po jídelní stůl.

Materiály:
dubové parkety
keramické obklady a dlažby
truhlářské výrobky – lakovaná MDF
dubová dýha a masiv
umělý kámen
textilní čalounění

Autorská zpráva
Foto: Studio Flusser

Studio: No Architects
Autoři: MgA. Jakub Filip Novák, MgA., Mgr. Daniela Baráčková, Ing. arch. Ján Šefčík
Umístění projektu: Praha 3 – Žižkov
Rok projektu: 2020
Rok dokončení: 2021
Hrubá podlahová plocha: 130 m²
Užitná plocha: 100 m²

Spolupráce
Dodavatel: CZ interiéry s.r.o.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*