Ministerstvo kultury pochybilo při jednání o Tescu v Liberci

Fotogalerie ke článku (1)

OD Ještěd postavený podle návrhu architektů M. Masáka a K. Hubáčka (Zdroj Wikipedia)

OD Ještěd postavený podle návrhu architektů M. Masáka a K. Hubáčka (Zdroj Wikipedia)
Celá fotogalerie (1)

Obchodní dům architektů Miroslava Masáka a Karla Hubáčka, dříve pojmenovaný Ještěd, stále stojí...

Ministerstvo kultury podle ombudsmana Otakara Motejla pochybilo při rozhodování o zařazení libereckého obchodního domu Tesco mezi památky. Zákon veřejnému ochránci práv nedovoluje, aby se vyjadřoval k samotnému rozhodnutí. Motejl ale kritizuje něco jiného - chyby při samotném jednání o problému, kvůli nimž ministerstvo nenaplnilo "kritéria dobré správy". ČTK to dnes řekla mluvčí kanceláře ombudsmana Iva Hrazdílková. Reakci ministerstva ČTK zjišťuje.

Liberecký obchodní dům Tesco, dříve pojmenovaný Ještěd, stále stojí. Byl ale na něj již vydán demoliční výměr. Objekt, postavený podle návrhu architektů Miroslava Masáka a Karla Hubáčka, se snažili odpůrci demolice zachránit tím, že požádali ministerstvo kultury o jeho zápis mezi památky.

Ministerstvo jim nevyhovělo. K problému si vyžádalo všechna potřebná stanoviska a o věci rozhodlo. Problém je v tom, že své rozhodnutí pak dostatečně nezdůvodnilo. Neosvětlilo, jak všechny podklady v řízení posoudilo a zda je vůbec vzalo na vědomí.
"V odůvodnění pouze odkazuje na podklady, aniž by prezentovalo svou úvahu a hodnocení," uvádí se v rozhodnutí Motejla o kauze. V odůvodnění chybí i argumenty, jimiž by ministerstvo vysvětlilo, proč se například rozhodlo nerespektovat názor své odborné komise, podle něhož by obchodní dům měl být památkou.

Ombudsman zdůraznil, že ministerstvo kultury tak nenaplnilo základní kritérium správního řádu a vydalo rozhodnutí, které je nepřezkoumatelné. Podle Motejla pochybil i stavební úřad, který se problémem zabýval. Nezabýval se totiž otázkou, zda je objekt obchodního a kulturního centra Fórum, které na místě Tesca vznikne, pro tuto lokalitu vhodný z urbanistického hlediska.

Veřejný ochránce práv poukázal na to, že při větších demolicích, popřípadě demolicích významných staveb, by se úřady měly zasadit o to, aby k projektům vznikla veřejná debata. Podle něj nelze každý objekt, jemuž hrozí stržení, chránit na poslední chvíli snahou o jeho zařazení mezi památky.

Zdroj: Zpráva ČTK 1.2.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*