Ministerstvo posuzuje, zda se Kotva stane památkou jako Máj

(ČTK) – Ministerstvo kultury zahájilo řízení o prohlášení pražského obchodního domu Kotva za kulturní památku. Jak dlouho může řízení trvat a zda na jeho konci bude známá stavba u náměstí Republiky památkově chráněná, není zřejmé. Ze srovnatelných objektů ze stejné doby je za památku prohlášen obchodní dům Máj v Praze. Obchodní dům Ještěd v Liberci od stejného architektonického studia SIAL ale ochranu státu nedostal a byl demolován kvůli novostavbě.

Také pokus o zápis Kotvy na seznam památek už se jednou uskutečnil. Navrhoval to v roce 2007 historik architektury Rostislav Švácha, ale neúspěšně. Naopak jeho úsilí o zapsání Máje bylo úspěšné. „Řízení o prohlášení OD Kotva bylo zahájeno v září, nyní běží standardní cestou,“ řekla ČTK mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Kotva byla postavena v letech 1970 až 1975 a po svém otevření patřila mezi největší obchodní domy v Evropě. Je považována za jednu z nejzajímavějších československých budov 70. let. Její půdorys připomíná včelí plástev a tvoří ho několik do sebe zaklesnutých šestihranů. Budovu navrhli manželé Věra a Vladimír Machoninovi.

Úřad v současné době posuzuje také případnou památkovou ochranu objektů známých pod společným názvem Transgas na Vinohradské třídě v Praze. Jejich současný majitel chce budovy postavené ve stylu brutalismu odstranit a postavit na jejich místě kancelářský objekt. Ministerstvo má na stole také kauzu Libeňského mostu, v jeho případě čeká na doplnění podkladů, týkajících se technického stavu mostu, uvedla mluvčí.

Naopak odmítnutím prohlásit objekt za kulturní památku skončil případ budovy Omnipolu v Praze v ulici Nekázanka, který prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Řízení bylo takto rozhodnuto v červenci navzdory tomu, že Národní památkový ústav označil navrhované práce za vyloučené. Památkový odbor pražského magistrátu ale loni dal přestavbě povolení. Pražští památkáři konstatují, že změna pláště domu nenaruší hodnoty památkové rezervace. Zároveň stavba podle nich nesplňuje kritéria pro prohlášení za památku.

Budovu od Zdeňka Kuny, Zdeňka Stupky, Milana Valenty a Jaroslava Zdražila historik umění Mojmír Horyna označil za jednu z mála kvalitních moderních staveb v historickém centru Prahy. Společnost Kerrigan Trade plánuje mimo jiné zvětšit objem stavby a kompletně změnit fasádu, kdy lehký skleněný plášť nahradí žaluzie.

Ministerstvo kultury také řeší další stavbu manželů Machoninových. hotelový komplex Thermal v Karlových Varech. Podle ministerstva bylo řízení o prohlášení objektu za kulturní památku zahájeno 13. září. Stát, kterému hotel postavený pro pořádání mezinárodního filmového festivalu patří, chce objekt rekonstruovat. Pokud by se hotel stal památkou, musely by se veškeré práce činit v součinnosti s památkáři. Hotel po úbytku ruských hostů hledá klientelu, loni měl zisk 3,2 milionu korun, o 5,5 milionu korun méně méně než předloni.

Doplněno Stavbaweb:
Historik architektury Rostislav Švácha v roce 2007 navrhl ministerstvu kultury prohlásit stavbu za kulturní památku, protože reprezentuje na vysoké úrovni českou architekturu první poloviny sedmdesátých let a její výtvarné i konstrukční pojetí se svébytně vyrovnává s podněty několika směrů v poválečné světové architektuře. Obdobný architektonický ráz začal používat před druhou světovou válkou Frank Lloyd Wright.

Obchodní dům Kotva
Náměstí Republiky 656/8
Vladimír Machonin, Věra Machoninová:  1966-75
technologická moderna
Volná proluka na okraji Starého Města byla vyplněna stavbou nepravidelně působícího půdorysu, který je založen na skladbě konstrukčně racionálních šestiúhelníků. ty dovolily maximálně a dostatečně flexibilně vyplnit mezeru v zástavbě. Zároveň také dokázaly, že stavba velikého objemu a jasně dobově příslušného výrazu je dostatečně rozčleněná, a díky tomu se dobře včleňuje do svého rozmanitého okolí. V jejím hlavním průčelí do náměstí jsou půdorysné šestiúhelníky rozehrány nad zasunutým přízemím ve výrazně plastické skladbě, hlavní vstup je v hloubce myšleného nádvoří. Části průčelí mají rozdílné výšky, aby byl dodržen charakter nejednoobjemového domu.
Obvodový plášť má do náměstí velké prosklené plochy na výšku celého podlaží, ve stranách je plný, z profilovaného řízeně korodovaného plechu. Interiér byl původně volný halový, v 90. letech byl bez celkového koncepčního projektu změněn metodou „obchody v obchodě“, díky tomu prostor značně utrpěl, jeho původní velkorysost však zůstala čitelná. Architektonická hodnota stavby je velmi vysoká a neměla by být snížena jakoukoli změnou.. Literatura: J. E. Svoboda, J. Noll: Praha 1945 – 2003, Libri, Praha 2006 
Zdroj: IPR / Architektonicky významné stavby kategorie A

OD Kotva

Související články:
Praha zažádá o prohlášení Kotvy památkou v prvním čtvrtletí 2016 5.1.2016
Praha chce prohlásit obchodní dům Kotva kulturní památkou 30.9.2015
40 let obchodního domu Kotva 11.2.2015
Restaurace, terasa a fitness v Kotvě 19.10.2015
Projekt rekonstrukce restaurace a terasy OD Kotva v Praze (autor DAVID KRAUS) byl publikován v časopise Stavba 3/2015, str. 44-47
Střešní kanceláře OD Kotva, Praha 1 23.5.2012
Markland dokončil další část rekonstrukce OD Kotva 16.9.2015
Rekonstrukce obchodního domu Kotva bude dokončena v roce 2011 5.6.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*