Miroslav má zájemce o zámek, rozhodne o něm do měsíce

Město se rozmýšlí, zda objekt prodá architektovi, či sochaři. Nejprve ale musí zájemce zámek opravit. Miroslavští zastupitelé vybrali tyto dva záměry z celkem pěti projektů, které se jim sešly.

Představitelé Miroslavi na Znojemsku do měsíce rozhodnou o osudu tamního zchátralého zámku. Město má dva zájemce o historický objekt. Vzniknout by v něm mohlo restaurátorské centrum s ateliérem sochaře Vlastimila Dvořáka nebo mezinárodní středisko pro architekturu, které chce vybudovat brněnský architekt Zdeněk Fránek. ČTK to řekl miroslavský místostarosta Roman Volf.


Radnice hledá využití pro goticko-renesanční komplex v centru města dlouhá léta. Obnova zámku přijde na 300 milionů korun. Zájemců o něj bylo sice mnoho, všechny projekty ale ztroskotaly.


Situace se změnila až po odvysílání seriálu České televize (ČT) Památky na prodej, který představil zchátralé a nevyužité zámky v České republice. Jedním z nich byl i ten z Miroslavi.


Po odvysílání pořadu o tamním zámku se městu přihlásilo 12 zájemců o objekt. Z nich rada města vybrala dva možné investory, kteří již zastupitelům představili své záměry. Nyní mají měsíc na to, aby rozhodli, kterému z nich dají zelenou.


Co bude Miroslav za památku požadovat, zatím místostarosta neupřesnil. Město podle něj nechce na objektu vydělat. Jeho cílem je docílit zrekonstruování památky. Pokud by to vyšlo, radnice to bude považovat za úspěch. Chce se ale pojistit proti nezdaru.


Městský úřad proto převede zámek na nového majitele teprve poté, co objekt opraví. Oba investoři s návrhem souhlasí.


Miroslav vlastní zámek od roku 1993. Před tím v něm sídlila léta zemědělská škola. Před druhou světovou válkou patřil objekt rodině vídeňských cukrovarníků Stumerových. Jejich potomek žije ve Venezuele. O restituci zámku nemá zájem.

Zdroj: Zpráva ČTK 25.3.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*