Mistrovská klempířina s hliníkovými šablonami

Hliníkové šablony od společnosti PREFA Aluminiumprodukte, a obecně všechny její hliníkové krytiny, jsou velmi tvárné. Avšak co s nimi dokázal Michael Gokelmann na novostavbě evangelické mateřské školy v Jungingenu nedaleko Ulmu je minimálně obdivuhodné. Obložení okenních špalet bez spojovací rohové hrany nebo dodatečného falcování a obklad skrytých jedno i dvoukřídlých dveří, kdy není narušen celistvý vzhled šupinaté fasády, vyžaduje nejenom um, ale doslova umělecký přístup.

Trochu více představivosti, prosím!
Klempířský mistr Michael Gokelmann z Altheimu severně od Ulmu vidí ve fasádě mateřské školy v Jungingenu především příležitost, jak vnést do bezobsažného, jednorozměrného světa omítkových fasád ve švábském Albu více estetické rozmanitosti a kvality. Jako odborník na fasády a střechy je překvapen, když zjišťuje, jak málo klienti vědí o alternativách a jak se mnozí domnívají, že jsou především dražší a složitější, co se týče realizace.

„Měli jsme na mateřské škole 1000 m2 plochy fasády a střechy, přibližně 5250 šablon o rozměru 44 × 44, tedy něco přes 5 falcovaných šablon na jeden metr čtvereční,“ vypočítává Gokelmann. Na bílou mateřskou školu v Jungingenu, jejíž realizaci získal prostřednictvím veřejné zakázky v roce 2019, si mistr klempíř vzpomíná docela dobře. O architektech planformatu, kteří školu navrhli, tehdy ještě neslyšel. Zaujaly ho především různé výzvy, a to nemyslí skryté dveře na fasádě, které se staly „běžnými“. Když uviděl, co architekti zamýšleli se špaletami okenních otvorů a že by střecha měla plynule navazovat na fasádu, Gokelmann věděl, že musí vyhrát. A že řešení těchto detailů přinese následně jemu i jeho týmu vcelku slušný profesní růst.

Kolmé kosočtvercové hroty
„Kde mám v takovém případě začít pokládat šablony? Na střeše? Na fasádě? Na jednom ze šikmých okapů? Budova nemá žádné vodorovné ani přímé referenční linie,“ Gokelmann a jeho tým vybrali pomyslnou linii ve výšce očí, od které mohli kolmo položit hroty kosočtvercových šablon zdola nahoru a přes střešní plochu. Líbilo se jim, že Raik Eisenhuth a Felix Haider z planformat měli velmi konkrétní představy o designu, které musel tým klempířů vyluštit do posledního detailu. Za těchto okolností si byl Michael Gokelmann jistý, že architekti klienty přesvědčí, aby realizovali sokl, který je vizuálně sladěný s bílou fasádou. Podle stavebních předpisů měl být původně z nerezové oceli, kvůli ochraně proti slané a stříkající vodě. 

Výsledek hovoří pro klempíře i architekty, kteří trvali na bílém hliníkovém soklu. Když spolupráce začala, počáteční skepse na obou stranách ihned zmizela. Gokelmann nadšeně vysvětluje, jak nakonec jednotlivé PREFA falcované šablony naohýbali tak, aby i poté do sebe krásně zapadly a přitom aby spoje spolehlivě fungovaly jak ve špaletách, tak na okapní hraně.

Optimalizované procesy
Dílna klempíře Gokelmanna je uklizená a velmi dobře vybavená nářadím. Se sedmi montážníky a jedním učněm zvládne realizovat několik staveb současně, alespoň v bližším okolí. Svůj vlastní strojový park neustále rozšiřuje. S děrovacím strojem kompatibilním s CAD dokonce testuje vlastní děrované desky a grafické vzorky děrovaných desek. K prodeji materiálů a výrobků používá vzorové varianty různých systémů, které umístil přímo před svou dílnou. „Jednotlivé vzorky jsou tak velké a zarovnané, aby si je klienti mohli prohlédnout a pochopit fasády s reálným dojmem. Od té doby, je pro každého snazší se rozhodovat,“ říká Gokelmann.

O projektu:
Země:
Německo
Objekt, místo: mateřská škola, Ulm – Jungingen
Typ stavby: novostavba
Architekti: planformat GmbH
Realizace: Gökelmann GmbH
Typ střechy: PREFA falcovaná šablona 44 × 44
Barva střechy: P.10 prefa bílá
Typ fasády: PREFA fasádní šablona 44 × 44
Barva fasády: P.10 prefa bílá
Foto: Croce & WIR

podle podkladů společnosti PREFA Aluminiumprodukte 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*