MK rozhoduje, zda budova Transagu na Vinohradské bude památkou

(ČTK) – Ministerstvo kultury zahájilo řízení o prohlášení za kulturní památku v případě souboru budov Transgas v ulicích Vinohradská a Římská. Společnost HB Reavis komplex postavený ve stylu brutalismu chce zbourat a postavit na místě kanceláře podle návrhu architekta Jakuba Ciglera. Pokud ale bylo zahájeno zmíněné řízení, musí se majitel o nemovitost starat tak, jako by již památkou prohlášena byla, tedy nesmí ji bez svolení památkářů opravovat či odstranit.

Na ministerstvo se s podnětem na zahájení řízení obrátil Klub za starou Prahu již loni v září. „Ačkoli (ministerská) komise vzala v úvahu, že Národní památkový ústav nedoporučil prohlášení navrženého souboru za kulturní památku, doporučila jednomyslně ministerstvu soubor prohlásit,“ řekla ČTK mluvčí MK Simona Cigánková.

Soubor staveb bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky stojí na Vinohradské třídě pod budovou Československého rozhlasu. Celkem tři budovy byly postaveny v letech 1966 až 1976 v brutalistním stylu doplněném o různé technicistní detaily. „Jde o výjimečné dílo architektury 70. let v Čechách, které odráží dobový stylový pluralismus. Nedílnou součástí architektonické kompozice je i sousední budova, která byla postavena jako sídlo Světové odborové organizace,“ stojí v odůvodnění ministerstva, proč řízení o prohlášení za památku zahájilo. Jak dlouho může trvat, není zřejmé.

Zastánci ochrany budov uvádějí, že dílo týmu Jindřich Malátek, Ivo Loos, Zdeněk Eisenreich a Václav Aulický je jednou z nejvýraznějších realizací ve stylu brutalismu v Česku.

Pozdější sídlo Středočeské energetické, kde je nyní klientské centrum Všeobecné zdravotní pojišťovny, vlastní developerská skupina HB Reavis slovenského miliardáře Ivana Chrenka, která ho plánuje zbourat. Místo ní chce postavit kanceláře. Dva domy a pozemky mezi Vinohradskou, Římskou a Rubešovou ulicí developer získal v roce 2014 od společnosti ČEZ.

Stavby druhé poloviny 20. století nejsou příliš často veřejností, a to někdy i odbornou, vnímány jako hodné památkové ochrany. Některé ze staveb byly po dlouhých diskusích za památku prohlášeny, jako třeba pražský obchodní dům Máj, jiné ale stát chránit odmítl, a majitel je tak mohl odstranit. To je případ třeba libereckého obchodního domu Ještěd vzešlého od stejného architektonického studia SIAL jako pražský Máj.

Aktuálně MK rozhoduje také o zahájení řízení o prohlášení za památku u budovy Omnipolu v pražské Nekázance, obchodního domu Kotva či karlovarského hotelu Thermal. Zahájeno již bylo řízení, které posuzuje případné památkové hodnoty libeňského mostu.

Doplněno Stavbaweb:
Vývoj kauzy souboru staveb Transgas a další fotografie si lze prohlédnout na stránkách Klubu Za starou Prahu ZDE.


Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Budovy v Římské ulici vypadají dobře, dokonce příjemně rozevírají ulici směrem k Rubešově – těch by určitě bylo škoda. Ale na Vinohradské vznikla nepříjemná |díra| v souvislé blokové zástavbě. Hlavně proto, že budovy na začátku Vinohradské ulice zůstaly zachované. Kdyby klasická zástavba Vinohradské začínala až budovou rozhlasu, celé by to vypadalo jinak.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*