MMR navrhuje zdražit stavební povolení

Praha 1. srpna (ČTK) – Návrh na zdražení stavebních povolení připravuje podle dnešní Mladé fronty Dnes ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Nově by měly být poplatky rozlišené podle předpokládané hodnoty stavby, na níž se povolení vydává, píše.

Například povolení pro dům v předpokládané hodnotě mezi jedním a pěti miliony korun by podle deníku mohlo stát místo současných 300 korun 5000 Kč, rozlehlé sídlo za více než deset milionů by už potřebovalo dokument v ceně 20.000 korun. 

„Novela se musí k projednání v rámci ministerstva odevzdat do 30. září. Následně půjde do vlády,“ řekl deníku mluvčí MMR Martin Ayrer.

Zvýšení poplatku, který stavitelé hradí stavebnímu úřadu, podporují i města a obce, které na provozu těchto úřadů výrazně prodělávají. Například primátor Kladna Dan Jiránek by ale spíše než podle ceny viděl rozlišení raději podle velikosti stavby. „U domů by to bylo podle krychlových metrů, u staveb jako třeba dálnice pak podle metrů čtverečních,“ řekl MfD.

Radnice trápí prodělečné stavební úřady už dlouhá léta. Na příští rok si u ministra financí Eduarda Janoty vyjednaly alespoň příslib dvoumiliardové dotace, která by měla částečně pokrýt jejich náklady s úředničinou, kterou obce vykonávají za stát.

Ministr financí Eduard Janota se úvahám o zdražení stavebních povolení nebrání, MfD ale řekl, že se tím ale stejně bude zabývat až vláda, která vzejde z podzimních voleb.

Ani po případném navýšení nebudou příjmy z poplatků výraznou položkou v obecních rozpočtech. Zatímco z daní loni dostaly obce témě 155 miliard korun, správní poplatky (mezi něž spadají i stavební povolení) jim vynesly pouze 3,8 miliardy, píše Mladá fronta Dnes.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*