MMR nepovažuje způsob novelizace stavebních předpisů za správný

Primátorka chce prověřit projednání pražských stavebních předpisů


MMR nepovažuje způsob novelizace stavebních předpisů za správný

(ČTK) – Vedení Prahy zřejmě neuspěje s takzvanou dvojí novelizací pražských stavebních předpisů (PSP). Z dopisu, který magistrátu zaslalo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), vyplývá, že MMR nepovažuje zamýšlenou technickou a věcnou novelu za "vhodné řešení". ČTK to zjistila z dokumentu, který 17. března projednali radní. Ti ve svém usnesení vzali dopis ministerstva na vědomí, konkrétní stanovisko nepřijali. Rovněž projednali a vzali na vědomí připomínky městských částí k novelizaci předpisů.

Účinnost PSP pozastavilo kvůli několika výhradám právě MMR. Tomu vadilo například, že předpisy nebyly dány na vědomí Evropské komisi.

Praha se proto rozhodla, že je novelizuje, a to dvojím způsobem – technickou a věcnou novelou. Jenže ani to se ministerstvu nelíbí. "Z hlediska právní jistoty a nabytých práv subjektů dotčených vzniklou situací… se nejeví jako vhodné řešit situaci dvojí novelizací pražských stavebních předpisů," píše se v dopise MMR. Podle ministerstva je nežádoucí, aby se neustále střídalo právní prostředí.

Pražští radní dnes k dopisu nepřijali jednoznačné stanovisko a vzali jej pouze takzvaně na vědomí. Stejně tak přijali připomínky městských částí, které radnice zasílaly k části technické novely. Připomínky nyní vyhodnotí úředníci a buď je zapracují do novelizace, nebo je zamítnou.

Postup vedení města kritizuje opozice. Podle bývalého primátora Bohuslava Svobody (ODS) bude muset město vypracovat zcela nové předpisy. "Je zřejmé, že pokračuje další taškařice hlavního města se stavebními předpisy. Žádná technická novelizace nebude a město, tak bude muset vypracovat zcela nový dokument," uvedl Svoboda, který zkritizoval i schválené a pozastavené znění předpisů.

V rámci novelizace chce vedení města nahradit pasáže, které ministerstvo kritizovalo, odkazy na všeobecně platné předpisy. V rámci věcné novely pak chce upravit a rozšířit některé části dokumentu, v nichž například posílí ochranu zeleně nebo zpřísní regulaci reklamy.

Primátorka chce prověřit projednání pražských stavebních předpisů
(ČTK) – Praha chce prověřit projednávání pražských stavebních předpisů. Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) mohlo dojít k porušení zákona. Řekla to 17. března novinářům po jednání rady hlavního města. Zadala proto ředitelce magistrátu, aby věc prověřila a případně připravila trestní oznámení.

"V pátek mi přišlo k rukám několik materiálů souvisejících se zadáním právních služeb při zpracování pražských stavebních předpisů. Mohlo dojít k porušení některých předpisů nebo zákonů," řekla primátorka.

O jaký konkrétní skutek by se mohlo jednat, nechtěla říci. Pouze uvedla, že by se mohlo jednat o porušení zákona o veřejných zakázkách, porušení interních předpisů nebo o navádění k podvodu. "V případě protiprávního postupu jsem pak zadala vypracování trestního oznámení," uvedla.

Stavební předpisy jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu a schválila je loni v létě minulá rada města pod vedením tehdejšího primátora Tomáše Hudečka. Ještě předtím, než v říjnu vešly v platnost, vzbudily bouřlivou debatu. Billboardová lobby kvůli nim vyvolala silnou mediální kampaň. Nesouhlasila totiž s regulací reklamy, kterou předpisy přinášejí. Ministerstvo pro místní rozvoj následně přišlo s připomínkami a vyžádalo si od Prahy úpravu předpisů.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*