MMR spouští program podpory výstavby nájemních bytů

Program počítá s poskytováním záruk za úvěry při budování nájemních bytů, investorům může zajistit ručení až do výše 70 procent nesplacené jistiny bankovního úvěru.

Praha 20. ledna (ČTK) – Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) během několika týdnů spustí program, jehož cílem je podpořit výstavbu nájemních bytů. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Martin Ayrer. Program, který vláda na návrh MMR schválila loni v listopadu, počítá s poskytováním záruk za úvěry při budování nájemních bytů, investorům může zajistit ručení až do výše 70 procent nesplacené jistiny bankovního úvěru, připomněl Ayrer.

Možnost poskytnutí záruky SFRB za splácení investičních úvěrů na výstavbu nájemních bytů se splatností až 40 let je otevřena všem investorům. Mohou to být města, obce, bytová družstva, soukromé firmy i fyzické osoby. Zajišťovaná část jistiny přitom nesmí přesáhnout 1,5 milionu Kč na jeden pořizovaný byt a 1,8 milionu v případě, že je žadatelem obec a součástí této výstavby je i část technické infrastruktury v obci.

Letos SFRB počítá s poskytnutím ručení za jistiny úvěrů až do objemu jedné miliardy korun.

Dosavadní nabídka nájemních bytů, které by byly dostupné pro všechny příjmové skupiny obyvatel, je ve většině obcí a měst České republiky stále nedostatečná. Představitelé realitního sektoru jsou ale k možnostem nastartovat výstavbu nájemních bytů skeptičtí, hlavní překážkou boomu nájemní výstavby je pro většinu investorů údajně příliš dlouhá návratnost investice.

„Nemyslím si, že by nájemní bydlení mohlo být někdy pro jakéhokoli developera nějakým významným segmentem podnikání ve stavebnictví. Vždy to bude v nějaké míře maximálně doplněk činnosti,“ řekl ČTK již dříve například realitní odborník Arnošt Heyduk ze společnosti Rooney & Bennett.

Ředitel developerské společnosti SIDI Czech Repubic Martin Louda odhadl, že návratnost investice do nájemních bytů se pohybuje kolem 15 až 20 let. „Návratnost je příliš dlouhá. Kdyby tomu bylo jinak, tak již dnes developeři stavějí nájemní domy a banky je bez problémů financují,“ připojil se analytik realitní kanceláře Lexxus Ondřej Diblík. Banky podle něj budou úvěry na výstavbu nájemních bytů pečlivě zvažovat. „S velkým nadšením nepočítám,“ poznamenal analytik. Jasněji bude po ukončení regulace nájemného, kdy se počítá s návratem nájemního trhu k normálu, dodal.

Obchodní ředitelka developerské společnosti FIM Group Ilona Mančíková je k možnosti nastartování výstavby bytů k pronájmu také skeptičtější, tedy alespoň v případě malých developerů. „Pro koho by toto opatření mohlo být přínosné, to jsou pro obce a města,“ uvedla obchodní šéfka firmy.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*