Model Rybářské bašty z výstaviště obohatí v Plzni sbírku galerie

(ČTK) – Model Rybářské bašty obohatí sbírku architektury Západočeské galerie v Plzni. Věrná a do detailu propracovaná zmenšenina v měřítku 1:50 má upomínat na stavbu z roku 1967 na plzeňském výstavišti, kterou navrhl architekt Klement Štícha. Objekt mísící v sobě prvky lidové architektury s ohlasy tzv. bruselského stylu zanikl jako jeden z prvních, už před rokem 1989, samo výstaviště pak bylo definitivně zlikvidováno roku 2005. ČTK to řekl kurátor sbírky Petr Domanický.

Model Rybářské bašty na plzeňském výstavišti (1967) - zdroj: ArtMap
"Rybářská bašta je asi nejslavnější z pavilonů, které tam vznikly v této době. Objekt se nacházel v místech, jimž se říkalo Za řekou, v rekreační a restaurační části,"
uvedl.

Bašta byla vybudována při druhém ročníku výstavy Ex Plzeň spolu s několika dalšími objekty. "Každý z nich reprezentoval nějaký region a byla v něm restaurace, jež vařila kuchyni z toho regionu," uvedl Domanický. Konkrétně před Rybářskou baštou se nacházela nádrž s přívodem vody a návštěvníci si mohli na udici chytit rybu, v baště jim ji poté připravili. Podle Domanického bašta navazovala na tradici podobných objektů, které vznikaly u rekreačních rybníků už za dob Rakouska-Uherska.

Soubor staveb na plzeňském výstavišti byl v rámci republiky výjimečný, řada lidí si objekty pamatuje dodnes. "Zajímavostí je, že se dokonce Rybářská bašta objevila v modelové papírové podobě v časopise ABC jako vystřihovánka," uvedl Domanický.

Řadu dokumentů, fotografií a návrhů pro tvorbu modelu poskytl galerii sám architekt Štícha, jenž loni zemřel. Přesnou výkresovou dokumentaci se ale dohledat nepodařilo. Model nechala galerie zhotovit u příležitosti výstavy Lesk, barvy a iluze/Architektura Plzně v 60. letech, která je k vidění ve výstavní síni "13" až do 9. února.

Západočeská galerie každým rokem pořizuje jeden model do sbírky architektury, všechny ve stejném měřítku. Časem by mohla kolekce ukázat vývoj architektury posledních dvou století v regionu.
zdroj foto: ArtMap

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*