Modernizace kina Dukla v Jihlavě

Fotogalerie ke článku (2)

Kino Dukla (zdroj: Vysočina news)

Kino Dukla (zdroj: Vysočina news)

Kino Dukla (zdroj: Vysočina news)

Kino Dukla (zdroj: Vysočina news)
Celá fotogalerie (2)

Podzimní Mezinárodní festival dokumentárního filmu bude již ve zmodernizované budově.

Mezinárodní festival dokumentárního filmu v Jihlavě bude na podzim zahájen ve zmodernizované budově kina Dukla. Jeho přestavba za více než 40 milionů korun, která začala 3. března 2008, musí být proto hotova do října. Secesní budova se z pohledu zvenčí nezmění, zásadní změny ovšem nastanou v interiéru, řekl ČTK mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Namísto jednoho, vzniknou v kině dva promítací sály o kapacitě 160 a 60 míst. Vybavené budou moderní obrazovkou, zvukovou a tlumočnickou technikou. Pro odbornou práci bude v objektu videotéka dokumentů. Přebudované budou také vstupní prostory a sociální zařízení.

"Tady to všechno v roce 1997 začalo, i když v úplně jiné podobě," řekl při předání stavby ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Marek Hovorka, jenž spolu s kamarády jako student jihlavského gymnázia festival založil. Dnes přehlídka patří k nejvýznamnějším akcím svého druhu v Evropě.

Hovorka věří, že Centrum dokumentárního filmu v Jihlavě bude dokončeno včas. "Kdyby se to nepodařilo, způsobí nám to velké problémy, protože program festivalu se už několik měsíců připravuje a počítáme s technologiemi, kterými bude nové kino vybaveno. Samozřejmě i s tím, že zde budou dva sály, což je významné také pro nastavení dramaturgie," uvedl ředitel. Pořadatelé zvažují, co by, kdyby, ale věří, že prostorových alternativ nebude zapotřebí. "Všichni se těšíme na to, že s 12. ročníkem festivalu se to tady 24. října otevře," podtrhl.

Kino Dukla bylo navrženo italským architektem ve stylu secese. Otevřeno bylo v roce 1914. Nepočítalo se v něm tehdy se zvukem, natož s promítáním širokoúhlého filmu. Naposledy bylo rekonstruováno v roce 1976. Kino nejdříve neslo název Reform, později Stalingrad a nakonec Dukla. Na podzim z něj bude Centrum dokumentárního filmu.

Zdroj: Zpráva ČTK 6.3.2008

Doplněno Stavbaweb (zdroj Vsočina news, MFDF):
Vizualizace interiéru Centra dokumentárního filmu architektky Zuzany Hrubešové


Dukla je nejstarší jihlavské městské kino, jeho budova byla postavena během první světové války jako kino Reform. Objekt a jeho uspořádaní si i přes řadu oprav zachovalo ducha kina tak, jak jej znali lidé ze začátku dvacátého století, kdy vedle divadla, koncertního sálu, tanečních parketů a pohostinství plnilo funkci kulturního a společenského setkávání. V současnosti už nelze takto koncipované kino efektivně provozovat.
Hlavní sál rekonstruovaného kina ponese název Reform odkazující k původnímu pojmenování kina Dukla, menší sál vzpomene svým jménem vůbec první a dnes již zbořené jihlavské kino Edison, které bylo postaveno v údolí řeky Jihlavy pod Jánským vrchem.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*