Most v Bechyni slaví 90 let

(ČTK) – Před devadesáti lety, 28. října 1928, byl v Bechyni slavnostně otevřen unikátní železobetonový most přes řeku Lužnici, který si svým obloukem přes hluboké údolí Lužnice časem vysloužil pojmenování Bechyňská duha a stal se jedním ze symbolů tohoto jihočeského města. Most je unikátní nejenom tvarem, ale i tím, že je mostem sdruženým – vede po něm silnice i elektrifikovaná železniční trať z Tábora do Bechyně.

Most začala stavět podle projektu Eduarda Viktory firma Hlava a Kratochvíl v květnu 1926. Současně se prodlužovala železniční trať do nového nádraží na okraji Bechyně a budovala nová příjezdní silnice k mostu. Most je 203,4 metru dlouhý a vozovka je 50 metrů nad hladinou Lužnice. Rozpětí oblouku je 90 metrů.

Ve své době byla tato železobetonová stavba nezvykle odvážnou, zejména kvůli své výšce. I náklady na výstavbu byly na tehdejší dobu úctyhodné – bezmála pět milionů korun. Pro svoji unikátnost byl zařazen na seznam technických památek.

Bechyňský most je významnou dopravní spojkou pro auta i vlaky
(ČTK) – Jako významnou spojnici vnímá Bechyně železobetonový most přes Lužnici. Pokud by jej obyvatelé nemohli využívat, znamenalo by to velkou komplikaci v dopravě. Obyvatelé města to zažili při rekonstrukcích mostu, který se tyčí několik desítek metrů nad údolím Lužnice. Poslední zásadní opravu mostu jihočeská správa a údržba silnic učinila v roce 2004.

„Jakmile je most uzavřený, znamená to velkou komplikaci,“ řekl ČTK místostarosta Bechyně Jiří Rejlek. V takovém případě musí lidé využívat most v městské části Zářečí. „Jenže ten nemá takovou nosnost, je tam určité omezení, což se pak samozřejmě projevuje i v dopravní situaci,“ dodal Rejlek.

Po obloukovém mostě, pro nějž se vžil název Bechyňská duha, vede silnice a zároveň železnice. Proto je pro dopravu lidí ve městě i do města důležitý. „Jeho stav je dobrý. Zatím poslední zásadní rekonstrukce v roce 2004 se týkala výměny celého povrchu a sanace betonu. Kvalitu stavu mostu potvrdila i letošní mimořádná prohlídka,“ řekl ČTK Václav Škopek z jihočeské správy a údržby silnic.

Most je od roku 2014 národní kulturní památkou. Jeho délka je více než 190 metrů. Škopek uvedl, že cena stavby v roce 1928 činili 4,9 milionu československých korun. Podle něj se nedá přesně odhadnout, kolik by podobné dílo stálo dnes. Připustil, že by bylo vůbec složité podobnou stavbu realizovat. „A troufám si říct, že by se cena mostu pohybovala v řádech stovek milionů korun,“ uvedl Škopek.

Doplněno Stavbaweb:

Wikipedia / Bechyňský most Duha




Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*