Mostecká škola zaučí Vietnamce ve stavebních a strojních oborech

Původním záměrem bylo vyškolit vietnamské dělníky v řemeslných dovednostech pro potřeby tuzemského trhu.

Střední škola technická v Mostě zahájí rekvalifikační kurzy vietnamských dělníků. Asijský stát reaguje na požadavky investorů z evropských zemí, kteří stále častěji expandují na vietnamské trhy. Cílem projektu je zaučit v dlouhodobých kurzech zájemce z Vietnamu ve stavebních, strojních a elektrotechnických profesích včetně znalostí evropských norem, řekl dnes ČTK ředitel školy Jiří Škrábal.

Spolupráci s vietnamskou stranou podle něj zprostředkovala pražská firma, původním záměrem bylo vyškolit vietnamské dělníky v řemeslných dovednostech pro potřeby tuzemského trhu. „Vzhledem ke globální krizi a rozhodnutí naší vlády nevydávat občanům Vietnamu zelené karty jsme ale projekt přehodnotili tak, aby se vietnamští absolventi kurzů mohli uplatnit u evropských či amerických zaměstnavatelů ve své zemi,“ uvedl.

Vietnam nabízí zahraničním investorům levnou pracovní sílu. Scházejí mu ale kvalifikovaní dělníci ve strojírenských, stavebních a elektrotechnických oborech, kteří by navíc uměli pracovat podle evropských norem. „Ochota vzdělávat se a zvyšovat si kvalifikaci je obrovská, o čemž se naši učitelé přesvědčili ve Vietnamu už loni. Jejich působení tam zanechalo výraznou stopu, což realizaci projektu také výrazně pomohlo,“ uvedl Škrábal.

Pedagogové, odborní mistři a jazykoví lektoři mostecké školy proto budou působit ve Vietnamu v rámci projektu i nadále. „Během čtyř měsíců budou vybrané zájemce ve věku nad 18 let v intenzivních kurzech učit základům češtiny a řemesel. Další čtyři měsíce se Vietnamci budou učit u nás a závěrem absolvují dvouměsíční výrobní praxi u českých firem,“ doplnil Škrábal.

Náklady na školení, ubytování a stravování učitelů i absolventů kurzů uhradí podle Škrábala vietnamská strana, nyní dohadují detaily projektu představitelé ministerstva školství, Ústeckého kraje, vietnamského ministerstva práce a sociálních věcí a jednotlivých kantonů. Projekt podporuje i Svaz podnikatelů ve stavebnictví a Svaz podnikatelů v průmyslu.

Projekt je koncipován na tři až pět let. „Se zahájením kurzů počítáme v březnu či dubnu, jednoho turnusu by se mělo zúčastnit na 400 až 600 Vietnamců. Oslovili jsme proto i další školy v regionu, my můžeme ubytovat 450 klientů. Absolventi kurzů získají certifikát, jenž bude pro zahraniční investory zárukou potřebné kvalifikace,“ dodal Škrábal.

Zdroj: Zpráva ČTK 5.2.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*