Motol dnes slavnostně otevírá novou dětskou nemocnici

Praha 24. června (ČTK) – V Motole dnes bude slavnostně otevřena nová dětská nemocnice, jedna z největších v Evropě. Spolu s budovou a operačními sály vybudoval Motol i nový urgentní příjem a střešní heliport, ten bude v provozu od 1. srpna. Nejrozsáhlejší zdravotnická stavba za posledních 15 let a přestavba přišly na 4,4 miliardy korun. Dalších 650 milionů nemocnice potřebuje na úplné dokončení projektu.
Investorem je Fakultní nemocnice v Motole, architektem sdružení Domy – Helika, generálním projektantem Helika, a. s., a generálním dodavatelem Metrostav, a. s.
Sovisející článek na stavbawebu

V Motole se soustřeďuje špičková péče o děti. Je zde řada unikátních pracovišť, například dětské kardiocentrum či dětská transplantační jednotka kostní dřeně. Předností Motola je, že se na jednom místě koncentrují špičkové týmy a péče může být komplexní.

Původní dětská nemocnice v Motole se stavěla v letech 1964 až 1977. Kolem roku 2000 byla v tak špatném stavu, na denním programu byly havárie stoupaček a topení, okna netěsnila, propadaly se podlahy. Na balkony se nesmělo vstupovat.

Politici řešili, zda budovu zbourat a postavit jinde novou, nebo ji zrekonstruovat. Zvítězilo druhé řešení s dostavbou nového křídla D1 a výkonného energocentra. Peníze na ni schválila vláda v roce 2006.

V zrekonstruovaných křídlech dětské nemocnice je 350 lůžek, 12 velkých a pět menších operačních sálů a jeden sál pro infekční pacienty. Urgentní příjem má 12 lůžek, z toho tři v traumaboxech. Pokoje jsou jedno až třílůžkové, umožněna je trvalá přítomnost rodičů.

Fakultní nemocnice Motol se rozkládá na ploše 350.000 metrů čtverečných. Pracuje v ní 5500 lidí, z nich 1100 lékařů a 2100 sester. V dětském areálu je tisícovka lůžek, v části pro dospělé 2000. Ročně urgentní příjem ošetří 15.000 pacientů, hospitalizováno je 80.000 pacientů, ambulantních ošetření je milion, operaci podstoupí kolem 20.000 pacientů.

 

 

 

 

O historii motolské nemocnice na Wikipedii

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*