Možná místa pro umístění Slovanské epopeje

Praha představila místa, kde by mohla být v budoucnu trvale umístěna plátna Slovanské epopeje. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vybral sedm míst, která doporučuje dále prověřit. Mezi tři nejperspektivnější patří Pankrácké náměstí, Savarin nebo Ledárny Braník. Dalším krokem, který by měl nyní navazovat, je výběr koordinátora, který bude proces definitivního výběru místa posouvat dál.

IPR na pokyn vedení hlavního města Prahy zpracoval analýzu, která obsahuje přehled lokalit vhodných pro umístění pavilonu pro soubor pláten Slovanské epopeje malíře Alfonse Muchy. Cílem dokumentu je představit jednotlivé lokality na území hlavního města Prahy, posoudit je podle několika jednotných kritérií a doporučit další postup. Celkem bylo prověřeno 19 lokalit, z nichž 7 bylo vyhodnoceno jako vhodné k podrobnějšímu prověření.

„Slovanská epopej od svého vzniku čeká na důstojné stálé umístění. Tuto nejistotu ohledně její budoucnosti chceme ukončit, proto jsme zahájili diskusi s odbornou veřejností, které se účastní i potomci Alfonse Muchy. Poslední dva roky společně pracujeme na tom, aby toto velkolepé dílo našlo svůj domov na území hlavního města Prahy, dle přání autora,“ říká Hana Třeštíková, radní pro oblast kultury a cestovního ruchu.

Hodnocenými kritérii byla například dostupnost, odhadovaná složitost a časová náročnost procesu přípravy, přínos pro danou lokalitu i ideový soulad s dílem. Každá lokalita má v dokumentu svou vlastní kartu, ve které jsou uvedené základní informace (např. stručný popis, vlastník nebo jak je dané místo vedeno v platném územním plánu a v Metropolitním plánu) i hodnocení podle jednotlivých kritérií.

„Díky studii máme nyní lepší přehled o místech, kde by mohla Slovanská epopej najít svůj domov. Těší mě, že do úzkého výběru dostaly lokality v centru i mimo něj. Věřím, že se nám podaří vybrat takové místo, které bude odpovídat významu tohoto díla,“ vysvětluje Petr Hlaváček, I. náměstek primátora pro územní rozvoj.

Jako jednu z nejvhodnějších variant dokument doporučuje Pankrácké náměstí, jehož pozemky vlastní z větší části Kongresové centrum Praha (s akcionáři Českou republikou a hlavním městem Prahou). Mezi další vhodná místa se řadí i objekty Savarin a Ledárny Braník, které jsou ve vlastnictví soukromém. V případě výběru jedné z těchto dvou lokalit by tak bylo třeba ještě nastavit formu spolupráce s vlastníky.

IPR předpokládá, že bude v nejbližší době zpracovávat urbanistickou studii Pankráckého náměstí. Proto by bylo vhodné zařadit možnost umístění expozice Slovanské epopeje do prověřování. „Věřím, že tato podrobně zpracovaná studie Prahu posune výrazně dál v rozhodování o umístění Muchovy epopeje. Stojíme totiž o to, aby se toto historicky hodnotné dílo navrátilo zpět do našeho hlavního města,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Dalším potřebným krokem vedoucím k výběru definitivního místa pro umístění souboru díla Slovanské epopeje je výběr koordinátora, který by měl iniciovat úvodní jednání a případně zadat zpracování podrobnějších ověřovacích studií.

tisková zpráva

Komentáře

 1. Čtenář Stavbawebu says:

  Podle mne je nejvyšší čas vrátit Epopej do Krumlova a nenechat ji dále chátrat v depozitáři -pokud s tím potomci autora Velkolepého díla souhlasí.
  Praha má již dost turistických lákadel. Uvažovaná příprava : výběr koordinátora, ověřovací studie, vyhodnocování, zřejmě mezinárodní soutěž (s rizikem ignorace historického kontextu) odsouvá realizaci do nedohledna (kromě vynaložených nákladů). Praha by to měla přiznat a vzdát se neproduktivních úvah.

 2. Čtenář Stavbawebu says:

  tak už se konečně rozhodněte !!!

 3. Čtenář Stavbawebu says:

  Kolikátý KOMPLETNÍ projekt pavilonu pro epopej už to bude? Ostuda!
  Odeberte Praze epopej.

 4. Čtenář Stavbawebu says:

  Hlasuji pro Vítkov (i když je to houby platné). Tématicky je si to nejblíž a místa je tam dost.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*