MPO si chce nechat postavit novou administrativní budovu

Ministerstvo průmyslu a obchodu si chce nechat v Praze postavit nový administrativní komplex, který vymění za 13 svých budov stojících na území hlavního města. Novinářům to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, podle kterého by projekt měla do konce května příštího roku projednat vláda, a pokud jej schválí, tak by zhruba 1100 úředníků MPO mohlo být přestěhováno do nového sídla v roce 2011.

Součástí zakázky má být podle Římana nejen stavba nové budovy, ale také její provoz. MPO počítá s tím, že s vítězem výběrového řízení, které plánuje vypsat na přelomu let 2009 a 2010, uzavře smlouvu na 30 let. MPO se tak podle Římana zbaví rizik spojených s výstavbou a správou nové budovy. Strategický partner by měl navíc doplatit státu rozdíl mezi hodnotou 13 budov, které získá, a hodnotou nové administrativní budovy. „Bylo by ideální, kdyby saldo bylo co nejvyšší ve prospěch státu. Naše představa je, že by mělo být kladné. Nebude to ale jediné kritérium,“ uvedl Říman.

Nová administrativní budova bude podle něj o dvě třetiny menší než prostory, ve kterých nyní organizace spadající pod MPO sídlí. „Do komplexu o celkové výměře 25 000 metrů čtverečních se přestěhuje 1100 pracovníků. Máme ale také přesnou představu o počtu kanceláří, zasedaček, konferenčních sálů, parkovacích míst a dalších detailech, které musíme znát pro přípravu koncesní smlouvy,“ podotkl Říman.

Stát zásluhou výměny 13 budov za nové administrativní sídlo podle Římana ušetří. „Investice, které díky projektu nebudeme muset realizovat, znamenají jednorázovou úsporu čtvrt miliardy korun. Minimálně 100 milionů korun každoročně ušetříme na provozních nákladech. Těchto úspor dosáhneme mimo jiné také díky restrukturalizaci našich podřízených organizací, ve kterých zrušíme 120 pracovních míst,“ řekl Říman. Například roční náklady na provoz centra budou podle MPO v průměru o 20 milionů korun nižší, než kolik nyní stojí provoz 13 budov, ve kterých státní instituce sídlí.

MPO původně uvažovalo o tom, že 13 budov vymění za již postavené administrativní centrum. Podle Římana by však toto výběrové řízení postrádalo smysl, protože vhodných budov je nyní na území Prahy minimum. Nakonec se MPO přiklonilo k projektu, kdy stavbu a provozování centrální budovy pro své úředníky svěří soukromému investorovi. Klasickou výměnu těchto nemovitostí legislativa podle Římana v podobných případech neumožňuje.

Mezi zvažovanými variantami byl i prodej 13 budov a pronájem administrativního centra. MPO však od této myšlenky upustilo, protože by to podle Římana nebylo pro stát tak ekonomicky výhodné řešení, jako je spolupráce se soukromým investorem. „Neumím si osobně představit, jak bych vysvětloval fakt, že se stát zbavuje 13 budov v centru Prahy a nezískává za to nic, pouze nájem na 20 nebo 30 let. Stát za těch 13 baráků musí dostat zase nějakou hodnotu,“ uvedl.

Do nové budovy mají být nastěhováni například pracovníci České obchodní inspekce, CzechInvestu, Úřadu průmyslového vlastnictví či Puncovního úřadu. Zásadní výtka, o které informovaly Hospodářské noviny, na MPO přišla od vládních legislativců. MPO svůj návrh upravilo, změny se prý ale netýkaly hlavních problémů. Ty spočívají v tom, že Úřad průmyslového vlastnictví, Správa státních hmotných rezerv a Český báňský úřad jsou ze svého statutu samostatné a nezávislé na ministerstvu. Podle listu tento byrokratický zádrhel pro MPO znamená, že nemůže domy prodávat.

Říman ovšem tvrdí, že právo k hospodaření s majetkem těchto tří organizací může vláda převést na MPO. Druhá varianta je, že se pod smlouvou s vybraným investorem podepíší statutární zástupci devíti organizací, jejichž majetku se realitní transakce týká.

Zdroj: Zpráva ČTK 20.11.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*