Mrakodrap v Tiraně v Albánii

Vítězný návrh multifunkční věže v Tiraně od CHYBIK+KRISTOF je součástí plánu budoucího kulturního centra v hlavním městě Albánie a první z mnoha projektů, které signalizují začátek nové éry.  Atelier se přidává k mezinárodním firmám, které hrají klíčovou roli v transformaci města.

Multifunkční komplex je koncipován jako 83 metrů vysoká věž, která zahrnuje převážně rezidenční prostory, s prvními třemi patry vyhrazenými pro kanceláře a obchody. Nová multifunkční věž se díky své charakteristické kaskádovité siluetě obalené červeným betonem stane dominantou Tirany a významným doplňkem neustále se rozšiřujícího panoramatu města.

Během poslední dekády se albánská metropole proměnila v moderní a dynamické město, které investuje do infrastruktury a kvalitních veřejných prostorů, zlepšuje životní úroveň obyvatel a stává se atraktivním místem. Samotný návrh od CHK je součástí plánované struktury města a napojuje se prostřednictvím Nové třídy na rozvíjející se podobu Tirany. Věž, strategicky umístěná v srdci budoucího kulturního centra, navazuje na budovu opery, galerie, městské třídy a parku u řeky, čímž dotváří soudržný veřejný prostor.

Projekt je průkopnickým příkladem spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem, představující mezinárodní soutěž pro soukromé investory s aktivní účastí města Tirana a mezinárodních architektonických kanceláří. Vítězný návrh od CHK přispěje k definování identity města a jeho dynamickému rozvoji.

Autoři: CHYBIK + KRISTOF / Ondřej Chybík, Michal Krištof, Jiří Vala, Jiří Richter, Radek Sátora, Ondřej Švancara, Ondřej Mundl, Ilya Lebedev, Lukáš Kvasnica, Martyna Bobińska, Magdalena Czopka, Antonín Hampl, Martin Holý, Martin Iglesias
Krajinný architekt: MARKO & THE PLACEMAKERS
Místní konzultant: STUDIOARCH4 
Specialista na udržitelný design: CLEARLY EFFICIENT
Stavební inženýr: SDS Group shpk, BOLLINGER + GROHMANN
Investoři: 2T SHPK, BE-IS SHPK
Stav: soutěž (1. místo)
Rok: 2023
Typ: smíšené využití, rezidenční, kanceláře, maloobchod
Plocha: 17 500 m2
Výška věže: 83,7 m
Patra: 23

Tisková zpráva, přeloženo, upraveno a kráceno
Obrazový doprovod CHYBIK + KRISTOF

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*