Měšťanský byt

Přistoupíme-li na tezi, že luxus je radostné plýtvání, pak tento byt můžeme nazvat luxusním díky tomu, jak zachází s prostorem. Tato vrstva činžáků z 19. století je stále opomíjená, a to zvláště na českém a moravském maloměstě. Přitom je možné několika jednoduchými úpravami vytvořit velkolepé městské bydlení. Ve Znojmě jde o oblast celého vídeňského předměstí. Ošuntělé historicující činžáky, které čekají na své objevení nebo destrukci.

Byt má typickou dispozici pokojů řazených za sebou s průchody uprostřed sdílených zdí. Pro současný způsob života není úplně praktická, ale díky enfiládě nabízí silný prostorový zážitek. Proto jsme do dispozic prakticky nezasahovali, nechtěli jsme sílu prostoru potlačit. Posunuli jsme jednu stěnu a jednu vystavěli. Nové stěny jsou lehké s dřevěnou konstrukcí, obloženou překližkou. Snadno se od zbytku rozeznají. Naše práce byla památkářská – odhalili jsme původní výmalby, rekonstruovali dveře a podlahy. Základní rámec byl vytvořen. Do toho umisťujeme vestavby kuchyně a koupelen. Snad nejzajímavějším prostorem je trojúhelníková předsíň, kde se kříží několik tras. Vytvořili jsme tu ornament z šestiúhelníkové cementové dlažby.

Mnoho lidí opouští město, aby se stěhovali do hub, které vyrašily na poli za městem, nebo hledají byty v novostavbách. Ty ale nikdy nemohou nabídnout tolik prostoru jako staré činžáky. Tu trochu navíc, která není nutná, ale vytváří krásnou kulisu každodenního života.

Autorská zpráva
Foto: Jan Hora


Autor: ORA (originální regionální architektura) – MgA. Barbora Hora, Ing. arch. Jan Hora, Ing. arch. Jan Veisser
Rozloha: 150 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*