Město Písek vypsalo soutěže na podobu a využití území po kasárnách

(ČTK) – Písek vypsal soutěž na urbánní řešení prostoru bývalých Žižkových kasáren, kde má v budoucnosti mimo jiné stát sportovní hala. Jedná se o plochu o rozloze přibližně devíti hektarů. Písek loni revitalizoval část prostoru, kde stály zchátralé domy, když z areálu odvezl přibližně 50 tun suti. Návrhy na novou podobu komplexu musí soutěžící odevzdat do 22. srpna, vedení města pak vybere vítěze. ČTK o tom informovala mluvčí písecké radnice Irena Malotová.

„Jde nám o to, aby lokalita někdejších kasáren konečně po dlouhých letech ožila a přirozeně navázala na městský obytný prostor,
“ uvedl místostarosta Josef Knot (TOP 09). Město objekt získalo od soukromého investora, který zde původně plánoval bytovou výstavbu. Od záměru však ustoupil.

„Jakmile se podařilo pozemek získat zpět do majetku města, bylo třeba se o něj postarat. Zchátralé vojenské objekty jsme vloni nechali zdemolovat, na podzim byla plocha kompletně vyčištěna. Vypsání soutěže je dalším nezbytným krokem k rozvoji celého území. Těší nás, že jedním z členů komise pro posuzování nabídek je také architekt Josef Pleskot,“
dodal Knot.

Areál bývalých Žižkových kasáren je rozdělen na několik částí. V jedné z nich před časem vzniklo technologické centrum a sídlí zde i nová psychiatrická léčebna. „Severní část je dosud předmětem soudního sporu města se společností Žižkov center o platnost nájemní smlouvy,“ uvedl Václav Filip z píseckého odboru investic a rozvoje. Dodal, že i pokud by město ve sporu neuspělo, smlouva končí v červnu 2019.

Doplněno Stavbaweb:
Podrobné informace o architektonicko-urbanistické studii umístění všesportovní haly a nového plaveckého bazénu do areálu bývalých Žižkových kasáren, a to ve variantách využití pozemků jak v jižní části lokality, tak celého areálu najdete ZDE.

V bývalých Žižkových kasárnách by měla být postavena nová sportovní hala. 

V rámci Operačního programu Podnikání a inovace spravovaného agenturou CzechInvest vznikl rekonstrukcí jedné z budov bývalých Žižkových kasáren
od března 2010 do března 2014 projekt Technologický park – Žižkova Kasárna Písek.
Více informací najdete ZDE.
Související článek: Technologické centrum Písek  11.12.2013

V areálu kasáren byla v květnu 2015 otevřena psychiatrická nemocnice.

Historie
Kasárna pro 11. pěší pluk vystavěl pražský stavitel F. Saller v letech 1901 – 1902 v dnešní Svatoplukově ulici. Ta byla pojmenována po panovníkovi Velké Moravy rozhodnutím zastupitelstva 3. února 1900. V dnešním areálu Žižkových kasáren byla ještě začátkem minulého století ulice pojmenovaná podle druhého českého krále Vladislava II. V roce 1950 se stala součástí vojenského prostoru a byla pro o veřejnost uzavřena (vedla původně z Pražské ulice k železniční zastávce, avšak po roce 1950 byla vojskem zabrána a pro veřejnost uzavřena). Vedle kasáren 11. pěšího pluku sídlil v tomto areálu ještě c. a k. zeměbranecký číslo 28. Ten se v Písku usadil v roce 1899 a město pro něj vybudovalo kasárna, později nazývaná Štefánikova. Vojenská historie Písku se uzavřela 30. června 2005, kdy na Velkém náměstí naposledy defilovala bojová zástava. Kasárna 11. pěšího pluku jsou v majetku města (spolu s Otavskými kasárny), které je pronajalo soukromým investorům.
Zdroj: sumava.cz

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*