Město Stříbro připravuje rekonstrukci jádra středověkého náměstí

Fotogalerie ke článku (1)

Letecký pohled na náměstí ve StříbřeZdroj: www.mustribro.cz/aktualni_foto_mesto.htm

Letecký pohled na náměstí ve StříbřeZdroj: www.mustribro.cz/aktualni_foto_mesto.htm
Celá fotogalerie (1)

Kompletní rekonstrukci jádra středověkého náměstí za desítky milionů korun připravuje radnice ve Stříbře. Vybere si ze šesti architektonických studií, které získala účastí v soutěži o cenu Petra Parléře.

Díky ní mohou menší města zdarma dostat návrh na obnovu problémových částí. Na zpracování projektu vyčlenilo osmitisícové Stříbro z rozpočtu 2008 částku 700 000 korun, peníze se ale pokusí získat i ze zdrojů EU. ČTK to řekl místostarosta Pavel Tóth.
Studie má radnice dostat každým dnem. Vybere tu, která navrhne nejlepší změnu. Odhaduje, že si obnova náměstí vyžádá kolem 65 milionů korun. „Asfaltový povrch by měla vystřídat dlažba, v centru města se objeví vzrostlé stromy, které šedivý obdélníkový prostor oživí,“ dodal. Změny se dotknou i dopravní koncepce a parkování.
Radnice práce spojí s restaurováním 14 metrů vysokého morového sloupu, jenž historickému jádru bývalého hornického města dominuje. O peníze na opravu sloupu Panny Marie, jenž obklopuje 12 soch českých a morových patronů, požádala ministerstvo kultury. „Restaurátorskou studii už máme. Počítá s investicí ve výši 2,5 milionu Kč,“ dodal Tóth. Z ministerstva kultury dostává Stříbro každým rokem na regeneraci památek statisíce korun, samo do jejich oprav investuje několik milionů.
Práce na náměstí budou rozděleny do několika etap. Z evropských peněz by chtělo město, hospodařící ročně se zhruba 120 miliony Kč, pokrýt 85 až 90 procent nákladů. Téměř všechny historické domy kolem náměstí, které patří soukromníkům, jsou už nově opraveny.

 

 

Zdroj: Zpráva ČTK, 28. října 2007

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*