Městská plavecká hala v Lounech

Obrovský zájem návštěvníků v září vyvolala nově otevřená Městská plavecká hala v Lounech, která se pyšní pozoruhodnou architekturou. Bazény, wellness a posilovnu si však lidé užívali jen měsíc. Z důvodu zhoršující se covidové situace vláda 9. října přerušila provoz všech bazénů, až do doby, kdy se počet denně nakažených sníží. Plavecká hala, která se ještě blýská novotou, tak už měsíc a půl čeká na znovuotevření. Náklady na údržbu se přitom šplhají ke 200 tisícům korun za měsíc.

Plavecká hala ve městě Louny chyběla od roku 2016, kdy musel být kvůli havarijnímu stavu uzavřen původní bazén z 80. let minulého století. Po demolici staré haly vybíralo vedení města z pěti návrhů nového bazénu. Zvítězila varianta navržená brněnským ateliérem dkarchitekti, který novou budovu pojal jako noblesní černý zkosený hranol reflektující sklon místního terénu. Za pozornost stojí i velkoryse otevřená jižní strana budovy tvořená téměř sedm metrů vysokými skleněnými tabulemi.

„U objektu bazénu jsme pracovali s kontrastem prostředí uvnitř a venku. Zatímco venku se v zimě chodci ukrývají před chladem a větrem v kabátech a čepicích, uvnitř lidé pobývají v plavkách a užívají si vnitřní příjemné teplé prostředí. Naše velkoryse prosklená stěna jako by reflektovala tuto situaci a pod vlivem tohoto kontrastu se zvlnila,“ popisuje lídr ateliéru dkarchitekti David Kudla.

Jižní prosklená fasáda umožní maximální tepelné zisky, a navíc vhodný kontakt s okolím. Protažení střechy nad prosklenou fasádu není pouze z estetických důvodů, ale v létě také chrání před přehříváním a v zimním období naopak slunce maximálně vpouští dovnitř.

Součástí areálu je pětadvacetimetrový bazén se šesti drahami, divoká řeka, venkovní vířivka, brouzdaliště pro nejmenší děti se skluzavkou a dětský bazén v oddělené části. Návštěvníci také mohou vystoupat do věže ve výšce šestnáct metrů s výhledem na nádherné křivky Českého středohoří a sjet dolů osmdesát metrů dlouhým toboganem. V areálu je také wellness centrum se saunovým světem, malá posilovna nebo vnitřní bar. 

Přerušení provozu stojí statisíce
Všechny tyto atrakce si však návštěvníci mohli užívat pouhý měsíc, poté musela nová plavecká hala přerušit provoz kvůli opatřením proti šíření koronaviru. „Fungovali jsme přesně 28 dní. Od návštěvníků jsme měli velmi pozitivní zprávy a mnozí se na bazén již těšili,“ popisuje ředitelka Lounské správy plaveckých areálů Andrea Kuďousková. Náklady na údržbu uzavřeného areálu se však šplhají ke statisícům za měsíc. Kvůli uzavření byly vypuštěny všechny bazény, aby se ušetřily náklady na ohřev vody. „V případě uvolnění opatření jsme schopni kompletní provoz spustit do 14 dnů. Musí se napustit všechny bazény, dodat chemie, musí vyjít vzorky hygieny, na které se také nějakou dobu čeká,“ dodala Kuďousková.

Investor stavby: Město Louny
Autor stavby: dkarchitekti, s.r.o.
Datum zpracování projektu: 2017-2018
Generální dodavatel stavby: Metrostav a.s.
Datum výstavby: 2018-2020

Autoři bazénu pracují na novém projektu
Kromě architektonicky atraktivního bazénu v Lounech brněnské studio dkarchitekti v letošním roce dokončilo také další projekt, který si získal pozornost veřejnosti. Jde o halu Dopravního podniku města Brna pro čištění a údržbu tramvají v Pisárkách se 117 metrů dlouhou fasádou pokrytou jehlanovitým perforovaným kazetami, které jsou po setmění nasvětleny a mozaikovitými červenými vraty pro průjezd souprav. Budova získala v rámci přehlídky Stavba roku cenu od České komory autorizovaných inženýrů a techniků. Byla také nominovaná na Grand Prix Architektů a těší se velké popularitě mezi brněnskou veřejností.

V Brně ateliér v těchto měsících připravuje i další zajímavou stavbu – polyfunkční bytový a administrativní soubor v rychle se rozrůstající městské části Bohunice. „V areálu vznikne šest budov, z nichž čtyři jsou určené pro bydlení a v dalších dvou vzniknou kanceláře, obchody a restaurace.  Budovy budou pod povrchem propojené dvěma podzemními podlažími, ve kterých budou parkovací plochy,“ nastínil David Kudla, jehož ateliér je generálním projektantem nového komplexu.

Autorská zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*