Novostavba navazuje na linii opukových zdí hřbitova s kaplí
sv. Ducha na návrší v okrajové části Dobrušky. Ke hřbitovu vede stará lipová
alej, která prochází mezi smuteční síní a plochou k parkování. Objem síně byl
vystavěn postupným horizontálním vrstvením. Na pískovcové zdivo výšky okolních
zdí hřbitova nasedá prosklený pás ukončený římsou s dřevěným obložením lemování
ploché střechy.
S půdorysným ustoupením se nad touto úrovní zvedá objekt vlastního sálu,
obložený modřínovým šindelem. Na východní straně je prolomený svislým
proskleným pásem, zařezávajícím se i do části půdorysu ploché střechy a
kopírující tak katafalk. Tato prosklená plocha vytváří nad katafalkem jediný
kužel světla, ostatní prostor síně je ponechán v šeru.
Celý objekt smuteční síně svírá pískovcová stěna, přerušená jen kovovými vraty.
Na uzavřený dvůr, který zajišťuje intimnější prostor pro účastníky obřadu,
navazuje hlavní sál.
Interiér síně předpokládá 50 sedících osob, ponechává dostatečný prostor pro
stojící. Sál je obehnán věncem pomocných místností s hygienickým zázemím pro
veřejnost, které je celoročně přístupné i pro návštěvníky hřbitova. Provoz pro
hosty, návštěvníky hřbitova i obsluhu se odehrává v jedné úrovni a je
bezbariérový. Přejímací a přípravná místnost navazuje na vestavěný chladicí box
pro dočasné uložení až sedmi rakví na vozíku a katafalk.
Stavba kombinuje zděné a monolitické betonové konstrukce, obvodový plášť je
sendvičovou konstrukcí zdiva s izolací, odvětrávanou vrstvou a pohledovou
stěnou z pískovcového zdiva nebo šindele. Zastřešení je lehké dřevěné. Použití
pískovce a štípaného modřínového šindele odkazuje k historii a materiálům
vlastním tomuto místu, které budou dále také přirozeně stárnout.
Autorská zpráva
Stavba postoupila mezi nominace České ceny za architekturu 2018
Autoři: Ing. arch. Miroslav Horský, Jan Hamet; spolupráce
Ing. Michal Freivald

























Proboha, a co takhle nějaké barvy na chodby? Třeba různě barevné dveře - i pro snadnější orientaci. Tohle je jak…
Pokud se na plochách bude používat posypová sůl, tak si rostliny opravdu pochutnají…
Podcast je podle mě skvělý formát pro předávání zkušeností ze stavebnictví. Pokud se v něm budou objevovat nejen odborníci, ale…
Skvělá iniciativa. Kvalitních a srozumitelných informací o stavbě domu není nikdy dost. Podcast si ráda poslechnu:-);-)
Jako člověk, který stavěl dům, vím, kolik nejasností a protichůdných rad člověk během stavby potká...Proto vítám každý projekt, který přináší…