Městské zásahy Brno 2011 – Revitalizace nábřeží Svratky

Revitalizace nábřeží Svratky a jeho propojení s Pedagogickou fakultou na ulici Poříčí
Jméno ateliéru // autorů: Oldřich Navrátil, Rado Zelík, Daniel Matějka
Lokace: nábřeží Svratky u křížení ulic Poříčí a Křížová
Odhadované náklady na realizaci: 20 000 000 Kč
 

Prolog
Fenomén řeky Svratky vyvolává zvratky. Řeka zde má charakter stoky, voda se plazí spíše než plyne v širokém profilovém korytě. Nad vysokými zdmi cesta a plot; u řeky jen vodník lamentující nad nedostatkem vody a bubáci. Kde že se nachází řeka – tepna života společenského, kulturního, ekologického, psychologicko – hygienického a… zkrátka života?

Cecílie a její průchod na obytné nábřeží
Studentka navštěvující Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity. Na poříčí. Cecílie je extrovert. Sice se vzdělává, ale ještě raději se poflakuje, kouká po lidech, má plno známých. Řeku viděla z tramvaje, nikdy u ni nebyla, vždyť je za tou čtyřproudovkou. Pro Cecílii navrhujeme průchod přímo z budovy fakulty k řece a zobytnění nábřeží. Jenom přece si tam s kámoši chce občas sednout a zapálit… nebo i sama a popřemýšlet nad svou orientací.

Karel a jeho meeting point
Na pajdák dochází za svou přítelkyní Marcelou. Na rozdíl od ní je zde vždy včas a musí čekat Nezbývá mu nic jiného než se opřít o zábradlí u cesty. Pro Karla je revitalizovaný zahloubený vstup spojující Křížovou ulici s řekou.

Fiřtovi a jejich návštěva v Nemocnici Milosrdných bratří
Všichni v rodině mají radost, dnes pouštějí z nemocnice maminku Apolenu. A tak jdou všichni jako u Hujerů. Nemocnici i základní školu ale odděluje plot a nad vysokou zdí řeky je jen úzká cesta; někde se posadit a vychutnat hezký den u řeky je bez šance. Navrhujeme zde stržení zdi, protažení svahu, zrušení plotu a propojení budov s řekou.

Epilog
Fungující nábřeží jako přirozený migrační a komunikační prvek nejen pro bubáky a vodníky – ale i pro obyčejné lidi v oblasti žijící, studující, trpící. A radující se z toho, že našli řeku. Stále je co objevovat. My objevili Svratku.
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*