Městskou sportovní halu v Plzni na Slovanech čeká rekonstrukce

Plzeň opraví za 50 mil. Kč sportovní halu, na půl roku se uzavře

Zhruba na půl roku se v březnu uzavře jedno z nejvýznamnějších plzeňských sportovišť Městská sportovní hala na Slovanech. Důvodem je přestavba nosné konstrukce, která se nachází v havarijním stavu. Termín dokončení plánované rekonstrukce je stanoven na polovinu září letošního roku. Náklady jsou vyčísleny na zhruba 49 milionů korun bez DPH.

„V rámci přestavby se vymění nosná konstrukce a plášť nadzemní části haly. Dojde také k výměně celé střechy a opraví se vnitřní technická zařízení a rozvody pro vytápění, elektřinu a větrání,“
uvádí technický náměstek primátora Petr Rund. Nová nosná konstrukce bude postavena v kombinaci železobetonových prefabrikovaných sloupů a ocelových střešních vazníků. „Opraví se i trafostanice,“ doplňuje náměstek.

Obnovu nosné konstrukce připravovalo město od konce roku 2010, kdy byla sportovní hala na základě výsledků statického posouzení s okamžitou platností na tři týdny uzavřena. Dřevěná kostra již nebyla schopna bezpečně přenášet zatížení předepsané platnými normami. „Proto musela být neprodleně postavena podpůrná ocelová konstrukce, která zajistila další bezpečné provozování sportoviště,“ připomíná náměstek Rund. Příčinou těchto problémů byla a je kombinace těžko odstranitelných statických a zároveň neodstranitelných materiálových vad. Čtrnáct sloupů, jimiž byla konstrukce podepřena, se v rámci plánované rekonstrukce odstraní.

„Na uzavření hlavní sportovní haly už se připravujeme. I když nám to přinese sportovní i ekonomické problémy, jsme rádi, že se městu podařilo finanční prostředky na rekonstrukci vyčlenit. Věřím, že ztrátu po znovu otevření haly doženeme,“ prohlásil Pavel Froněk, předseda TJ Lokomotiva, která areál provozuje. Ostatní sportoviště budou po dobu přestavby v provozu bez omezení.

Městská sportovní hala na Slovanech byla uvedena do provozu v roce 1974 a v současné době patří k největším krytým sportovním halám na západě Čech. Má kvalitní hrací plochu s rozměry 47 x 24 metrů a je využívána jednak pro tradiční sporty, jako je basketbal, házená, fotbal, volejbal, ale také pro florbal nebo ultimate frisbee. Získané certifikáty evropských halových soutěží a turnajů garantují nejlepší podmínky pro halové sporty. Díky kvalitní zvukové aparatuře se zde konají také kulturní a jiné společenské akce.

Původním majitelem sportovní haly byl stát. V roce 2001 došlo k bezúplatnému převodu do majetku města, které rok poté nechalo zpracovat studii postupných úprav celého areálu, jež v konečném důsledku znamenaly větší komfort sportovního využití pro sportovce, ale i pro veřejnost. Do rozsáhlé přestavby investovalo město 220 milionů korun. Vystavěla se tréninková hala a venkovní hřiště, ale také mohutná horolezecká stěna o celkové ploše dvanáct set metrů čtverečních.
tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*