Městský dům Unger

Dům Johanna Ungera, stavitele, který se výrazně podepsal na znojemské architektuře přelomu 19. a 20. století, jsme nalezli ve velmi zachovalé formě. V průběhu věků se příliš nezměnil, zůstala zachována většina prvků – okna, dveře, cementové dlažby, štuky, kování a zábradlí a…
Čas se zde nezastavil, ale byl shovívavý a dům chátral do krásy. Platí zde pravidlo, že nedostatek prostředků na úpravy může mít pozitivní vliv. Zašlá krása byla často skrytá pod vrstvami, ty jsme postupně začali snímat. Zjistili jsme, co vše si vlastně nemůžeme dovolit. 
   
Dům bylo třeba adaptovat na současný komfort obývání, což primárně znamenalo realizovat nové instalace. Podmínkou bylo co nejméně zasahovat do stávajících konstrukcí. Do stropů a podlah se nesáhlo. Hrubě oškrábané stěny se ukázaly krásnější obrazů na nich navěšených. A takové jsme je ponechali. Všechny tyto textury a motivy už jen doplňuje bílá barva sádrových omítek na stěnách, do kterých se zasahovalo. Bílá poskytuje rámec a uklidnění pro všechno to hýření. 
    
Sklep jsme prosvětlili novými okny, plochy jsou nahozené novou omítkou bez nátěru. Prostor je jednobarevný, asketický, určený pro práci.
         
Život ve starém domě s sebou může nést těžkosti, tyto ale dokáže oplácet. Vždycky je to otázka vzájemného respektu domu a jeho obyvatel. Nový dům nikdy není tak velkorysý.
V domě pracujeme a žijeme. 


Kubistické šachy
Mimořádná sběratelská souprava, inspirovaná legendou kubistické architektury Pavlem Janákem, vznikla jako pocta českému kubismu. Svým zpracováním je oslavou nejen této umělecké avantgardy, ale také řemesla i šachové hry, jíž vzdává hold dedikací jednotlivým mistrům světa.
Šachová souprava je vyrobena v limitované edici. Každý set je pojmenován po jednom ze světových šachových mistrů tak, jak byli uznáni Světovou šachovou federací. Edice tak může být rozšířena pouze v případě nového mistra světa. Naposledy se jím stal 22. listopadu 2013 Magnus Carlsen svým vítězstvím nad Višvanáthanem Ánandem.
Ručně vyřezávaná kolekce je vyrobena z javorového dřeva. Šachovnice je součástí čalouněného boxu pro uložení figurek, jehož boky připomínají krystalové zlomy. Černé barvy je docíleno speciální metodou propařování černým mořidlem. Povrch šachovnice byl vytvořen metodou intarzie, je lakován a vyleštěn do vysokého lesku. Figurky odpovídají kritériím turnajových rozměrů (výška krále 105 mm). Box a šachovnice mají rozměr 510 x 510 mm.
Limitovaná edice je číslována podle pořadí mistrů v historii: 1 – Willhelm Steinitz, 2 – Emanuel Lasker, 3 – José Raúl Capablanca y Graupera, 4 – Alexander Aljechin, 5 – Max Euwe, 6 – Michail Botvinnik, 7 – Vasilij Smyslov, 8 – Mikhail Tal, 9 – Tigran Petrosjan, 10 – Boris Vasilievich Spassky, 11 – Robert J. Fischer, 12 – Anatolij Karpov, 13 – Garri Kasparov, 14 – Vladimir Kramnik, 15 – Viswanathan Anand, 16 – Magnus Carlsen

Autorská práva
Foto: Jakub Skokan, Martin Tůma / BoysPlayNice


Autoři: MgA. Barbora Hora, Ing. arch. Jan Hora, Ing. arch. Jan Veisser  – ORA (originální regionální architektura)
Místo: Rooseveltova 836/6, Znojmo
Rozloha: 120 m2
Realizace: 2012-2015

Kubistické šachy
design: Jaroslav Juřica, 2012 – 2016
materiál: javor
rozměry: 510 x 510 x 88 mm, výška krále 105 mm

Společnost Modernista vznikla v roce 1999 s cílem vytvořit v České republice ojedinělý obchod, který bude nabízet to nejlepší z českého designu posledních 100 let. Modernista spolupracuje dlouhodobě s Uměleckoprůmyslovým museem (UPM), se kterým uvedl do života exkluzivně reedici kolekce kubistické keramiky Pavla Janáka, Rudolfa Stockara a Vlastislava Hofmana, nábytek a bytové doplňky podle návrhů Josefa Gočára či Jindřicha Halabaly, dřevěné hračky Ladislava Sutnara a další unikátní výrobky.
Nad rámec vlastní produkce Modernista také sbírá a restauruje cenné originální kusy nábytku, svítidel a předmětů denní potřeby. Za více jak 15 let působení na českém trhu se Modernista vyprofiloval jako specialista na český design a užité umění a výrobce a prodejce dobou prověřených předmětů z 20. století i z designové současnosti.

Židle – Pavel Janák
Expresivní formy této Janákovy židle jí zajistily místo mezi nejvýraznějšími a nejčastěji publikovanými kusy raného českého kubistického nábytku. Na této krásné a výrazné židli se navíc i velmi pohodlně sedí. Provedení vyžaduje precizní práci truhlářských mistrů, se kterými Modernista při výrobě replik dlouhodobě spolupracuje. (Reprodukce originálu uloženého v UPM, materiál: ořechový a bukový masiv.)

Židle – Vlastislav Hofman
Vlastislav Hofman navrhl tuto židli a křeslo jako součást interiéru pro sochaře Josefa Mařatku. Jejich na první pohled strohý vzhled zjemňují pečlivé detaily zkosených ploch na hranách nohou a do trojúhelníků vyskládaných dýh na všech plochách. Mistrovské dílo. Vybráno i do prostor zrenovované svatební síně Staroměstské radnice v Praze. (Reprodukce originálu uloženého v UPM., materiál: rám z laťovky je dýhovaný mořenou dubovou dýhou, kůže od firmy Sorensen leader.)

Trubková židle
Nový začátek výroby této židle nestárnoucího designu byl způsoben velkou poptávkou ze strany našich zákazníků. Po tom, co nám rukama prošly tisíce restaurovaných původních exemplářů ze 30.–50. let, jsme již nedokázali najít dostatečný počet originálů, abychom stačili uspokojit jejich zájem. Tato židle, vycházející volně z návrhu Marta Stama z roku 1927, nejenom skvěle vypadá, ale je i nesmírně pohodlná a v podstatě nezničitelná.
Úprava překližkového sedáku a opěráku je možná mořením nebo lakováním (mat i vysoký lesk) v neomezené škále barev. Rám je povrchově upraven v chrómu.

Trubkový jídelní stůl

U vzniku tohoto stolu stálo přání několika zákazníků, kteří si u Modernisty vybrali trubkové židle a přáli si k nim také stůl. Konstrukci rámu inspiroval konferenční stolek Marcela Breuera z roku 1930. Na zakázku vyrobíme rám libovolné velikosti z leštěného nerezového materiálu. Desku lze objednat v libovolné dýze, laku či s marmoleem.

Knihovna – Josef Gočár
Dubová knihovna navržená Josefem Gočárem mezi lety 1912-1913 je vyrobena převážně z masivního dubu a částečně z dýhovaného materiálu. Její proporce a detaily jsou v naprosté harmonii. Komorní rozměr umožňuje snadné využití v různých druzích interiérů. Originál knihovny je vlastnictvím muzea v Hradci Králové. Odstín moření je volitelný.

Pohovka a´la Halabala
Tato pohovka je adaptací nepolohovací varianty Halabalova křesla s proudnicovými područkami z ohýbaného dřeva. Ideální doplněk k Halabalovým polohovacím křeslům z naší nabídky. Vyrábíme na zakázku v délkách 120 a 140 cm. Základní cena zahrnuje dřevěné bočnice provedené v mořeném buku, lakovaném nitro lakem do lesku 75%. Čalounění je provedené na rámu z masivního dřeva, následuje pružinový rošt o výšce 12 cm, následně jsou osazeny dvě vrstvy gumožíní a jako poslední vrstva plnění polyuretanová pěnovka o síle 2 cm.

Konferenční stolek – Jindřich Halabala
Modernista představuje reprodukci stolku Jindřicha Halabaly. Tento stolek vyráběly UP závody od začátku 30. let v několika podobách – s kulatou či čtvercovou deskou anebo s hlavní horní deskou a doplňkovou odkládací deskou o 18 cm níže. Rozměry stolku lze upravovat dle požadavku zákazníka. Povrchová úprava je zcela volitelná. Velmi žádanou variantou je otočná deska. Rub desky je možné polepit přírodním linoleem značky Forbo.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*