Multifunkční centrum ve Vratislavicích stavbou Libereckého kraje

Liberec 13. září (ČTK) – Stavbou roku Libereckého kraje 2011 je nové multifunkční centrum v liberecké části Vratislavice. Odbornou porotu oslovilo svou funkčností, kombinací moderních prvních prvků a pohledového betonu a také odvážným řešením interiéru.


Doplněno stavbawebem ze stránek architekta:

Vratislavice 10 10 10
multifunkční kulturní zábavní a vzdělávací zarřízení Vratislavice n. Nisou
tým: ing.arch. Petr Stolín, M.A. Jan Stolín, ing.arch. Alena Mičeková, ing.arch. Jan Gašparík
foto: Bc. Jiří JiroutekU veřejnosti ale víc bodovalo nové Multifunkční centrum Trojzemí v Hrádku nad Nisou. Svůj hlas mu dalo téměř 30 procent lidí, kteří se zapojili do hlasování prostřednictvím internetu nebo denního tisku. ČTK o tom informovala mluvčí krajského úřadu Květa Šírová.

Výstavba multifunkčního centra ve Vratislavicích přišla na 90 milionů korun, náklady na to Hrádecké byly poloviční a většinu zaplatila Evropská unie. Areál tvoří citlivě rekonstruovaný dům na hlavním hrádeckém náměstí, za nímž se skrývá moderní multifunkční přístavba. "My jsme hlavně mohli díky té budově realizovat spoustu společenských akcí, na které před tím v Hrádku nebyly prostory. Máme tam městské muzeum a také znovu městské kino s nejmodernější technologií," řekl ČTK hrádecký starosta Martin Půta. Radnice by areál v budoucnu ráda rozšířila také o městskou knihovnu. "Máme už zpracovanou studii jednoho sousedního objektu," dodal Půta.

Hrádek nad Nisou uspěl v letošním sedmém ročníku krajské soutěže dvakrát. Získal také třetí místo v hlavní soutěži, když porota ocenila revitalizaci historického centra města. I tento projekt za bezmála 70 milionů korun spolufinancovaly evropské fondy. Porotu zaujala rekonstrukce především citlivostí s jakou se dokázala vyrovnat s archeologickými nálezy v lokalitě a to, jak je nenásilně zapojila do výsledného díla. Do nové podoby Horního náměstí začlenili architekti například středověkou studnu, kterou archeologové objevili. Je přikryta sklem a nasvícena, a obyvatelé i návštěvníci města tak mají možnost do ní nahlédnout.

Druhé místo v soutěži stavba roku získala novostavba Kamenářského domu v areálu Muzea Českého ráje v Turnově. Budova je věrnou replikou posledního dřevěného domu ve městě a porotu zaujala především použitím dobových stavebních technik a povedeným exteriérem. Porota také ocenila Obchodní centrum Forum, které dostalo cenu Štěpána Ješe. Ocenění si dnes odnesl i student Střední průmyslové školy stavební Liberec Vojtěch Feigl za projekt nízkoenergetického konferenčního hotelu. Získal cenu Stavba roku Libereckého kraje Junior 2011.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*