Multifunkční hala Hynaisova Olomouc

(ČTK) – Více než miliardu korun by měla stát multifunkční hala pro různé druhy sportů a kulturní akce, která má být v příštích letech postavena na místě chátrajícího zimního stadionu nedaleko centra Olomouce. Na finančně náročnou investici chce radnice získat dotaci od státu a Olomouckého kraje. Plánovaná hala už figuruje na seznamu projektů zařazených do Národního investičního plánu. Novinářům to dnes řekl primátor Mirek Žbánek (ANO).

Zimní stadion byl v Olomouci otevřen v roce 1948 a už je značně zastaralý. Hokejoví fanoušci nyní stadionu neřeknou jinak než plecharéna. Radní tento týden dali Žbánkovi za úkol ustavit pracovní skupinu a předložit harmonogram pro vznik nové víceúčelové haly. „Hala by měla vzniknout v Hynaisově ulici místo stávajícího zimního stadionu a zcela využít scelené území pozemků. Budoucí návrh počítá i se vznikem nové malé haly a parkovacím domem,“ uvedl Žbánek. Při stavbě multifunkční haly bude podle něj využita většina původní konstrukce zimního stadionu.

Radnice oprášila projekt z roku 2012 a základní investici odhaduje na 1,035 miliardy korun. K tomu je třeba ještě přičíst náklady na vnitřní vybavení haly. Součástí projektu je podle Žbánka i nákladná rekonstrukce kanalizace, která je v této části Olomouce místy v havarijním stavu.

Termín stavby multifunkční haly se podle Žbánka bude odvíjet od toho, jak se podaří městu zajistit financování. Finanční možnosti města i kraje jsou kvůli dluhům z předchozích let omezené. „Nicméně stav zimního stadionu je už tak tristní, že nám stejně nezbude nic jiného, než se do nějaké poměrně rozsáhlé rekonstrukce tohoto objektu pustit a řešit financování,“ řekl Žbánek.

Způsob financování stavby multifunkční haly bude součástí připravovaného investičního záměru, který primátor nedávno představil premiérovi Andreji Babišovi (ANO). „Podmínkou uskutečnění projektu je vícezdrojové financování. Aktuálně proto diskutujeme nad podobou finanční účasti státu, města a kraje. Projekt musíme pečlivě připravit, abychom obstáli a splnili všechna kritéria, která budou formulována v dotačním titulu vlády,“ upozornil Žbánek.

Město chce mít letos hotovou projektovou dokumentaci a stavební povolení. Stavba podobných multifunkčních hal se plánuje také v Brně či Jihlavě. „Jak jsme se bavili s premiérem Babišem, tak jsme nejdál v republice,“ podotkl Žbánek.

Projekt multifunkční haly z dílny architektka Roberta Štefky z roku 2012 počítá se zachováním nynějšího rozsahu ledové plochy i tribun. Hlavní vstup dvoranou by byl na úrovni prvního patra nové haly. Radnice nyní řeší opravu střechy zimního stadionu, která může být využita i pro novou halu.

Multifunkční hala by kromě ledního hokeje mohla být využita i pro jiné sporty. Město chce o vyžití haly jednat i s vedením Univerzity Palackého. Odehrávat se tam budou moct také koncerty a různé společenské akce.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt na stránkách ateliéru A2 architekti najdete ZDE.
Další informace včetně fotogalerie najdete na stránkách olomouc.eu.

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Ne že bych byl proti, ale je taková stavba právě nyní prioritou ? Má město vyřešeny protipovodňové bariéry po celém ohroženém území? Jsou vyzkoušeny jako funkční? Má Olomouc dostatek MŠ nebo snad mateřinek, když už jesle nejsou? A co zoufalá kruhová křižovatka u Globusu? Ta by měla vypadat jinak, mít ještě jednu paralelní spojku Litovel-D47, obchvat kruháče! Ten by stál určitě 500 mil. Kč. Sportovní zápasy by se hrály v Prostějově? Nebylo by lepší postavit novou halu pro zápasy a tuto nechat posléze jako tréninkovou pro hokej i bruslaře, jen s úpravou pro snížení tepelných ztrát?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*