Multioborový pavilon v krajské nemocnici v Pardubicích

Autorem projektu je pražský ateliér Helika, hlavním dodavatelem stavby byla společnost PKS stavby ze Žďáru nad Sázavou (doplněno Stavbaweb).Multiooborý pavilon v Pardubicích brzy začne sloužit pacientům

(ČTK) – Po dvou letech je stavebně hotový multioborový pavilon v krajské nemocnici v Pardubicích. Po Velikonocích se do něj přestěhují tři pracoviště, stomatochirurgie a plicní a infekční oddělení. Hejtmanství do vybavení a stavebních prací investovalo s pomocí evropských dotací 189 milionů korun. Jde o největší investici do zdravotnictví za dobu existence kraje.

"Budova je kompletně vybavená na klíč. Máme tu nejmodernější vybavení. Třeba jen stomatochirurgie působila v katastrofálních podmínkách. Je to jako přejít z minulého století do současnosti," řekl ČTK ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Přípravy projektu trvaly zhruba pět let. Podle senátora a dřívějšího hejtmana Radko Martínka (ČSSD) se zahájení oddalovalo kvůli "nesmyslné byrokracii". Nový objekt má suterén a tři patra. V přízemí jsou čtyři stomatochirurgické ambulance, dva menší operační sály a jeden velký operační sál obličejové chirurgie. V dalších patrech jsou ambulantní a lůžkové části plicního a infekčního oddělení.

"Původní pracoviště odpovídalo normám ze 70. a 80. let. Byl tam jeden velký prostor pro čtyři zubní křesla. Nyní máme příjemnější prostředí, které zajistí pacientům soukromí, a nové moderní a digitální technologie," řekl ČTK zástupce primáře ústní, čelistní a obličejové chirurgie Petr Komárek.

Multioborový pavilon stojí na místě bývalé lékárny. Stavba měla několikaměsíční zpoždění. Podle ředitele nemocnice však nešlo o velký skluz a o pacienty bylo postaráno. Problémy se například vyskytly při výběru přístrojových vybavení. Tendry se musely opakovat i čtyřikrát.

"Opakovaně jsme museli soutěžit stejné komodity. Třeba nebyl dostatečný počet nabídek. Měli jsme velký problém i na dodávku telefonů. Řízení jsme ukončili teprve před dvěma týdny," řekl Gottvald.

Staré objekty, které budou na jaře vyklizeny, nechá kraj později zdemolovat. Neodpovídají současným požadavkům zdravotnictví, řekl Gottvald. Investice do krajské nemocnice v Pardubicích tímto nekončí. Zateplují se objekty a kupuje nová zdravotnická technika. Pro všech pět krajských nemocnic je připraveno přibližně 280 milionů korun včetně dotací EU, pardubická nemocnice dostane kolem 160 milionů korun.

"Vymění se například přístroje, které jsou součástí rentgenového pracoviště, které považuji za velmi zanedbané. Je tu ještě analogový rentgen, v mnoha případech už 20 let starý. Pardubice jsou poslední v kraji, které nemají digitalizovaný rentgen," řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Oficiální stránky projektu Multioborový pavilon
Helika – Multioborový pavilon

Související články:


 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*