Muzeum karosářství ve Vysokém Mýtě chystá otevření v roce 2013

Studii Muzea českého karosářství Josefa Sodomky vypracoval atelier
Projektil architekti s. r. o.

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) 4. února (ČTK) – Muzeum karosářství se ve Vysokém Mýtě otevře nejspíš v roce 2013. Město na to potřebuje dotaci 60 milionů korun, aby mohlo přestavět bývalé budovy soudu a věznice, řekl dnes novinářům starosta Martin Krejza. Domy čekají na nové využití 20 let. Město je původně chtělo přestavět na galerii s informačním centrem, restaurací a muzeem vězeňství, nezískalo ale dotace. Nyní to zkusí znovu s jiným projektem.

„Oba projekty mají pro a proti. Původní by byl víc zaměřený na místní obyvatele, ten druhý je víc pro cestovní ruch. Kritici namítají, že provoz muzea bude drahý, stát by měl dva až 3,5 milionu ročně, ale město má slušné provozní přebytky. A věříme, že muzeum si brzy získá věhlas a peníze bude získávat i z dotací,“ řekl Krejza.

Ředitel Regionálního muzea Jiří Junek je přesvědčený, že Mýto nabídne jedinečnou expozici, která jinde v republice není. Jiná města sice mají muzea automobilů, ale pouze karosériím se nevěnuje žádné.

„Podobná muzea mají velkou návštěvnost. Ve 20. a 30. letech bylo v republice více než 300 karosářských dílen, jenom na území kraje byly také v Pardubicích, Holicích, Litomyšli a Chocni,“ řekl Junek.

Muzeum by mělo vzdát hold Josefu Sodomkovi a jeho synovi, kteří úspěšně podnikali nejprve ve výrobě kočárů, později v produkci karosérií. První expozice návštěvníkům ukáže výrobu karosérie od setkání se zákazníkem až po návrh a výslednou výrobu, tu dřívější a pro srovnání i současnou. Další expozice představí auta ze Sodomkovy dílny. Třetí výstavní blok se bude věnovat slavným karosárnám v republice. Prostor získá i vysokomýtská galerie a depozitář muzea.

Vše architekt Roman Brychta zakomponoval do starých objektů. Hlavní budova je blízko současné radnice, bývalé vězení se táhne do zadního traktu. Obě v budoucnu spojí třípatrová prosklená budova, v níž bude „srdce“ muzea – historické vozy. Brychta považuje justiční komplex za výjimečný a je rád, že má po tak dlouhé době šanci na další využití.

„Je to nejlepší komplex, který ve městě máme. Dřív tam byla městská knihovna a galerie, ale jako dítě jsem tam byl snad jen jednou, co si pamatuji, tak jsou budovy pořád zavřené,“
řekl vysokomýtský rodák.

K Sodomkovi má architekt osobní vztah. Jeho dědeček byl Sodomkův dobrý přítel. „Byli tři, založili skupinu Šesopo, Šebesta, Sodomka, Popelka. Zajímali se o divadlo, pořádali bály a tak podobně. Byli tehdy hodně známí. Dědeček byl sklenář, měl auto od Sodomky a vozil v něm po městě sklo,“ řekl Brychta.

Doplněno Stavabweb:

Studii vypracovanou atelierem Projektil architekti naleznete
zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*