Muzeum věnované památce 11. září bude otevřeno v květnu

Soutěž na návrh památníku vyhráli Michael Arad a Peter Walker, jejichž koncept byl vybrán z 5201 účastníků z 63 zemí. Na spolupráci se podílejí s Davis Brody Bond s norským atelierem Snøhetta, který se ujal vstupního prostoru do muzea takzvaného Museum Pavilionu (doplněno Stavbaweb).Muzeum, které připomíná teroristické útoky na New York z 11. září 2001, bude po dlouhých letech odkladů otevřeno v polovině května. Vstupenky do podzemního muzea přímo na Ground Zero se začnou prodávat již v březnu. Výše vstupného bylo stanovena na 24 dolarů (480 Kč) pro dospělého, což vyvolalo množství kritiky zejména rodin pozůstalých. Nespokojený je ale i starosta New Yorku Bill de Blasio, uvedla agentura AP.

Výstavbu muzea zdržely spory ohledně jeho financování, technické problémy i záplavy, které oblast postihly. Původně měla být stavba dokončena již v roce 2012.

Výše vstupného se nijak neliší od poplatků, které musí turisté zaplatit za návštěvu jiných newyorských atrakcí, poznamenala agentura AP. Lístek do Muzea moderního umění stojí 25 dolarů (500 Kč), na vyhlídku Empire State Building 27 dolarů (540 Kč). Kritici ale tvrdí, že vstupné je příliš vysoké a že si ho běžní Američané nebudou moci dovolit zaplatit.

"Nikdy nebylo úmyslem, aby z toho vznikla turistická atrakce s přemrštěným rozpočtem a vstupným," citovala americká CNN Sally Regenhardovou z organizace, která zaštiťuje rodiny obětí útoků z 11. září. "Bohaté rodiny muzeum navštíví, ale chudí a střední třída si to nebudou moci dovolit," dodala žena, která tehdy přišla o svého syna, jenž ve Světovém obchodním středisku zasahoval jako hasič. Vládu vyzvala, aby "zarazila vybírání této nehorázné sumy". Provozovatelé muzea se již nechali slyšet, že by vstupné mohlo být sníženo v případě, že by na provoz přispěla federální vláda.

V budovách Světového obchodního střediska v roce 2001 zahynulo 2752 lidí. Pachatelé tehdy unesli celkem čtyři letadla amerických společností. První dva stroje narazily do mrakodrapů Světového obchodního střediska v New Yorku, třetí do budovy Pentagonu ve Washingtonu. Čtvrtý letoun se zřítil nedaleko Pittsburghu. Celkem přišlo o život 2982 lidí včetně 19 únosců.Doplněno Stavbaweb:

The National September 11 Memorial & Museum
Informace o projektu naleznete i na stránkách Wikipedie – ZDE.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*