MVRDV: Balancující stodola

Balancující stodola, vykonzolovaný rekreační dům blízko městečka Thorington v Suffolku, Anglie.Autor: MVRDV
Hlavní architekt: Mole Architects
Interiéry: Studio Makkink Bey
Foto: Edmund Sumner
Projekt: 2008
Dokončeno: říjen 2010

Stavbu zadala společnost Living architecture, která se věnuje moderní architektuře, zadala zakázku MVRDV v roce 2008. Mole architects z Cambridge se stali výkonnými architekty a Studio Makking Bey navrhovalo interiér.

Balancující stodola je umístěna na nádherném pozemku u jezírka na anglickém venkově. Forma stodoly a reflexní plechové obložení jsou převzaty z místní stavební tradice. Tak se balancující stodola snaží splnit svůj vzdělávací cíl, spočívající v novém zhodnocení venkova a zpřístupnění moderní architektury.

Když se blížíte po 300 m dlouhé příjezdové cestě, vypadá balancující stodola nejprve jako malý domek pro dvě osoby. Až z těsné blízkosti návštěvník zpozoruje celou délku stavby a konzoly. Třicetimetrový dům přečnívá celou polovinou nad svažitým terénem a vnořuje se po hlavě do přírody. Návštěvník zažívá přírodu kontinuálně, nejprve z přízemní úrovně a nakonec z výšky korun stromů.
Uprostřed začíná vykonzolovaná část stavby nad klesajícím terénem, rovnováha je umožněná tuhou konstrukcí. Budova balancuje na středním betonovém jádru. Část, která spočívá na zemi, je z těžších materiálů, levitující polovina z lehčích. Delší strany domu jsou zakryté stromy, které tak poskytují návštěvníkům soukromí uvnitř i při pohybu kolem chaty.
Obyvatel nejdříve vstoupí do kuchyně a velké jídelny. Pak následuje série čtyř dvoupokojových ložnic s koupelnami. Uprostřed domu je sekvence ložnic přerušena skrytým schodištěm, které vede do zahrady pod domem. Na samém konci konzoly je velký obývací pokoj s oknem přes tři stěny. Za deštivých dnů poskytují podlaha, strop a krb zážitek všech čtyř přírodních živlů. Zasouvací okna a střešní světlíky zabezpečují soustavnou propojenost s přírodou.

Interiér je založen na dvou hlavních principech:
– Dům je archetypem domova dvou osob, avšak prodloužený ve tvaru i objemu pohodlně ubytuje osm lidí. Dva se nebudou v domě cítit ztraceni a skupina se nebude cítit příliš stěsnaná.
– Neutrální nadčasové dřevo je pozadím pro návrh promyšleného interiéru.

Dům je nízkoenergetický, tlustě izolovaný, větrání a topení zajišťuje rekuperační systém, přihřívaný zemním tepelným čerpadlem.

Organizace Living architecture se obrátila na řadu renomovaných světových architektů, aby postavili domy na řadě míst ve Spojeném království. Domy budou pronajímatelné pro veřejnost. Inspirací k tomuto počinu bylo přání, aby lidé mohli zažít, jaké to je bydlet, jíst a spát v prostoru navrženém vynikajícím architektem. Moderní domy sice v Británii jsou, ale vesměs na místech, která lidé míjejí nebo jimi pouze procházejí (letiště, muzea, kanceláře) a ta trocha moderních obytných domů je v soukromých rukách bez toho, že by je veřejnost mohla navštívit. S pronájmy rekreačních domů Living architecture začíná na podzim 2010.
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*