MVRDV: The Cloud

Stavba začne podle plánu v lednu 2013. Dvojici mrakodrapů, z nichž jeden bude mít 54 pater a druhý 60 (260 a 300 metrů – doplněno Stavbaweb), navrhla nizozemská architektonická kancelář MVRDV. Budova bude stát v modernizované soulské obchodní čtvrti Jongsan a dokončena by měla být do roku 2016.

V Soulu vyrostou "dvojčata", navzdory protestům rodin obětí 11.9.Soul 12. prosince (ČTK) – V jihokorejské metropoli Soulu vyroste v nejbližší době mrakodrap, který se bude nápadně podobat newyorským "dvojčatům", jež byla zničena při teroristických útocích z 11. září 2001. Jihokorejská stavební firma dnes odmítla změnit architektonický návrh budovy, přestože proti její výstavbě ostře protestují rodiny obětí útoků sítě Al-Káida na New York a Washington.

Věže mrakodrapu bude uprostřed spojovat přemostění ve tvaru mraku, v němž budou situovány mimo jiné vyhlídkové bary, restaurace či bazén. Tento několikaposchoďový most pozůstalým připomíná oblak kouře, skla a oceli, jenž vytvořila nárazem do newyorského Světového obchodního střediska (WTC) dvě letadla řízená sebevražednými piloty Al-Káidy. Komplex navíc nese příznačný název Cloud (Mrak).

"Obvinění, že se (návrh) inspiroval útoky z 11. září, jsou neopodstatněná. Nebudeme projekt měnit,"
prohlásil dnes mluvčí stavební společnosti Yongsan s tím, že stavba začne podle plánu v lednu 2013.

Dvojici mrakodrapů, z nichž jeden bude mít 54 pater a druhý 60, navrhla nizozemská architektonická kancelář MVRDV. Budova bude stát v modernizované soulské obchodní čtvrti Jongsan a dokončena by měla být do roku 2016.

"Nebylo naším záměrem vytvořit budovu připomínající útoky a ani během návrhářského procesu jsme žádnou podobnost neviděli. Upřímně se omlouváme všem, jejichž city jsme ranili,"
uvedla firma MVRDV.

Jim Riches, bývalý zástupce velitele newyorských hasičů, jehož syn 11. září zahynul, ale architektům nevěří. "Vypadá to, jako by ty věže implodovaly. Domnívám se, že se (architekti) snaží vyvolat senzaci. Je to laciný způsob, jak získat publicitu," citoval Richese list New York Daily News.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*