MZe chce až 400 milionů ročně z PF na pozemkové úpravy

Pozemkový fond přispívá na úpravy i v současné době (letos asi 230 milionů korun), avšak možnost využití prostředků je omezená.

Praha 21. října (ČTK) – Ministerstvo zemědělství připravuje novelu zákona, která má umožnit Pozemkovému fondu ČR (PFČR) poskytovat ročně až 400 milionů korun na provádění pozemkových úprav. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr zemědělství Jakub Šebesta. Novela bude kvůli urychlení legislativního procesu prezentována jako poslanecký návrh.

  

Pozemkový fond přispívá na úpravy i v současné době, letos odhadem 230 miliony korun, vyplývá z materiálů ministerstva. Možnost použití prostředků fondu je však nyní omezená. Finance mohou být použity výhradně v katastrálních územích s nedokončeným přídělovým nebo scelovacím řízením. Tato omezení má připravovaná novela odstranit tak, aby bylo možné plně využívat 400milionový limit.

  

Právníci ministerstva zemědělství dnes ráno dostali pokyn, aby dopracovali finální verzi návrhu novely. Cílem je, aby se novela dostala ke schválení poslanci co nejdříve,“ uvedl Šebesta.

  

Přestože na pozemkové úpravy letos podle něj směřuje rekordních 1,9 miliardy korun, chybí na realizaci plánovaných projektů zhruba 100 milionů Kč. „Znamená to, že některé činnosti v posledních dvou měsících letošního roku bude možno dořešit až začátkem roku příštího,“ podotkl Šebesta.

  

Pozemkové úpravy upřesňují majetkové vztahy k půdě, které jsou díky historickému vývoji v řadě případů nejasné, jsou také využívány pro uspořádávání pozemků před výstavbou dálnic či železnice. V jejich rámci vznikají nové rybníky nebo je obnovována zeleň v krajině, čímž se omezuje půdní eroze, která každoročně způsobuje mnohamilionové škody.

  

Údajně pomalý průběh pozemkových úprav má dlouhodobě řadu kritiků. Dle ministerstva situaci komplikuje kromě složitosti samotného procesu úprav také nedostatek financí. Celkový objem financí na pozemkové úpravy v příštím roce měl být srovnatelný s letoškem, řekl dnes Šebesta.

  

Dle odhadu Kamila Kaulicha, který řídí Ústřední pozemkový úřad namísto ministrem Šebestou na začátku měsíce odvolaného Jaroslava Vítka, by reálně mohly být pozemkové úpravy dokončeny za zhruba 50 let. Jeho prognóza je výrazně optimističtější než odhad ekologů z hnutí Duha. Ti letos v červenci odhadovali dokončení úprav při současném tempu na 130 let.

  

Největší mírou se na financování pozemkových úprav podílí unijní rozpočet, který v rámci Programu rozvoje venkova letos přispěje 920 miliony korun, 630 milionů přidá stát. U pozemkových úprav vyvolaných výstavbou rychlostních komunikací a obchvatů obcí a měst se finančně spolupodílí také Ředitelství silnic a dálnic z jehož rozpočtu na úpravy letos poputuje 573 milionů. Od roku 2003 na pozemkové úpravy z veřejných zdrojů směřovalo 8,6 miliardy korun.

  

Pozemkový fond loni prodal 51.200 hektarů půdy za zhruba tři miliardy korun, dalších 800 hektarů státní půdy převedl na nové majitele bezúplatně. Od svého vzniku fond prodal 465.000 hektarů půdy za přibližně 23 miliard korun.

  

Ke konci loňského roku fond spravoval 323.000 hektarů zemědělské půdy. Podle mluvčího fondu Michala Bureše zbývá prodat ještě zhruba 200.000 hektarů půdy. Zbytek si stát ponechá jako rezervu a k urovnání do té doby nevyřešených restitucí.

  

Zdroj: Zpráva ČTK z 21. 10. 2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*