MZe chce prodat budějovické výstaviště, kde se koná Země živitelka

Fotogalerie ke článku (1)

Celá fotogalerie (1)

"Nechceme, aby z toho byly hotely nebo průmyslová zóna," řekl Gandalovič.

Ministerstvo zemědělství chce prodat výstavní areál v Českých Budějovicích, který pořádá každoročně nejnavštěvovanější agrosalon v ČR Země živitelka. MZe prodá kontrolní balík akcií vítězi výběrového řízení, část akcií by podle něj mohl získat Jihočeský kraj. Ve smlouvě by mělo být zakotveno dlouhodobé pořádání výstavy Země živitelka. ČTK to dnes řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič.
"Výstaviště bychom chtěli prodat," řekl dnes novinářům Gandalovič. Kolik stát za akciovou společnost Výstaviště České Budějovice chce utržit, Gandalovič zatím nespecifikoval, bude to záležet na posouzení finanční situace poradenskou firmou.
Jihočeský hejtman Jan Zahradník ČTK řekl, že kraj žádnou aktuální nabídku nedostal. Akcie ale koupit nehodlá. "Podpůrným garančním rolnickým a lesnickým fondem jsme byli osloveni už loni. Odpověděli jsme v tom duchu, aby stát prodej zvážil a areál si ponechal jako svůj reprezentativní stánek pro zemědělský sektor," uvedl hejtman. Nicméně připustil, že pokud by ministerstvo uvažovalo o bezúplatném převodu výstaviště, je kraj připraven o tom jednat.
Budoucí smlouva o prodeji podle ministra zajistí kontinuitu pořádání výstav, pravděpodobně i pomocí věcných břemen. "Nechceme, aby z toho byly hotely nebo průmyslová zóna," řekl Gandalovič.
Součástí obchodu má být i ochranná známka agrosalonu Země živitelka, která je také ve vlastnictví státu. Pořádání výstav významu Země živitelky je i v ekonomickém zájmu nového vlastníka, akci takového jména totiž navštíví statisíce lidí z regionu, uvedl ministr.
Stát kontroluje akciovou společnost Výstaviště České Budějovice prostředním Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu, který vlastní 87,84 procenta akcií. O zbytek se dělí drobní akcionáři. Základní kapitál společnosti je 248,455 milionu korun. Areál výstaviště na levém břehu Vltavy má rozlohu přibližně 29 hektarů, před prodejem části pozemků pro výstavbu hypermarketu Tesco v roce 2004 byl asi o pět hektarů větší.
Nejstarší a nejnavštěvovanější česká zemědělská výstava Země živitelka se v Českých Budějovicích loni konala počtyřiatřicáté. Zúčastnilo se jí téměř 700 domácích i zahraničních vystavovatelů a obchodníků z 22 zemí. Výstavu navštívilo přes 100.000 lidí.

Zdroj: Zpráva ČTK 14.1.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*