(ČTK) – Na prestižním benátském bienále se letos poprvé představí česká architektura mimo národní pavilon. Kurátor tohoto ročníku Rem Koolhaas vybral projekt Lifting the Curtain (Zvedání opony) mezi doprovodné programy 14. bienále, které v Benátkách začíná 7. června. Projekt, kterého se účastní architekti a teoretici architektury také z dalších středoevropských zemí, čeští organizátoři novinářům představili v úterý 27. května.
Nizozemský architekt Koolhaas je jedním z nejznámějších současných tvůrců v oboru; v roce 2000 získal Pritzkerovu cenu. Jako leitmotiv přehlídky si zvolil hledání základů architektury. Na bienále se, stejně jako na podobné mezinárodní přehlídce současného umění, která se v Benátkách koná vždy v lichý rok, architektura představuje v národních pavilonech. Tyto expozice pak doplňují kurátorské výstavy v mnoha prostorech města.
Češi a Slováci mají v Benátkách už od 20. let společný pavilon, společně ho využívají i po rozdělení Československa. Expozici v národním pavilonu letos připravuje tým z ateliéru Kolmo.eu. Se svým návrhem zvítězil v soutěži pořádané Národní galerií v Praze.
Projekt podle poroty nechce jen představit nejkvalitnější českou současnou architekturu v mezinárodním kontextu, ale také dešifrovat proces, který z architektury během posledního století vymazal ve prospěch univerzálního moderního jazyka národní specifika a charakteristické rysy.
Zvedání opony, které se představí na jiném místě Benátek, také nebude popisovat historii středoevropské architektury, ale chce ji představit jako síť, jako vzájemné vztahy a spolupráci utvářenou ve střední Evropě a přesahující daleko za její hranice, říká architekt Igor Kovačević z pražského Centre for Central European Architecture (CCEA), českého spoluorganizátora projektu
Jeho autoři se domnívají, že architektonická kultura střední Evropy utvářená živou výměnou v rámci regionu během posledního století je v západním pojetí historie stále nepřítomná. "Výstava představuje mapu nečekaných a jedinečných spojitostí v srdci Evropy, které znovu objevuje a poprvé předkládá veřejnosti," říká. Projekt vykreslí mezinárodní síť lidí, nápadů, institucí, technických řešení, a více či méně náhodných setkání mezi nimi, které by měly vyplnit mezery současné architektonické historiografie.
Výstava tak připomene třeba architekturu baťovského Zlína vyváženou do mnoha zemí spolu s výrobou obuvi, architekty bývalé Jugoslávie, kteří stavěli v afrických zemích, jež v době studené války také patřily k nezúčastněným státům, nebo velké úspěchy tehdejších socialistických států na Expu 58. Jako příklady výrazných individualit tvořících v českých zemích a inspirujících mnohé, uvádějí třeba Adolfa Loose, Karla Teigeho či Miroslava Masáka.
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…