Autorem projektu je Pavel Martinek z atelieru ARW architekti.
Na ekologickém sídlišti Chlum u Zlína se dokončuje pátý pasivní dům, který má nízké nároky na vytápění. Obyvatelé se do něj přestěhují do vánočních svátků, řekl ČTK Luděk Frkal z občanského sdružení Zelené bydlení. V Chlumu jsou nyní čtyři domy, první dva domy jsou obydlené od roku 2003.
Organizace zajišťující stavbu pasivních domů v této části, chtěla letos zahájit také výstavbu tří nízkoenergetických terasových domů, ze záměru však zatím sešlo, přiznal Frkal. „Z tohoto záměru původní developer couvl. To ale neznamená, že bychom od projektu zcela upustili. Zatím jsme jej ale pozastavili,“ doplnil Frkal. Terasové domy měly být stejně jako ostatní objekty na sídlišti dotápěny solárním systémem. Ten podle sdružení celoročně pokryje zhruba 70 procent energie na výrobu teplé vody a 20 procent energie na vytápění.
Inženýrské sítě už nyní vedou k dalším třem stavebním místům a jsou řešeny tak, aby umožnily napojení až deseti rodinných domů. Díky vlastní kořenové čistírně odpadních vod, vybudované v roce 2001, obyvatelé sídliště neplatí poplatek za stočné. Systém pro zpětné využití přečištěné vody k zalévání a dalším technickým účelům však zároveň snižuje i jejich měsíční výdaje za vodné, především v letních měsících.
Do dvou až tří let tam vznikne také ekofarma, produkující vlastní ovoce, zeleninu, maso drobných zvířat a vejce. „Jejím posláním je také nabídnout dětem možnost zajímavějšího vyžití, než je televize a počítačové hry,“ připomněl Frkal.
Chlum není jediným místem, kde vyrůstají ekologicky pasivní domy. Ředitelka ČSOP Veronica Yvonna Gaillyová už dříve ČTK řekla, že zájem o ně v Česku roste. Největší problém však vidí ve finanční podpoře. Ekologové společně s ministerstvem životního prostředí nyní hledají možná kritéria podpory i cesty, jak využít evropské fondy. Ty totiž nedovolují finančně podporovat výstavbu bydlení.
Zdroj: Zpráva ČTK 24.11.2008
Související články:
Terasové domy Jižní Chlum
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…