Na Ground Zero v New Yorku se už pracuje na stavbě všech budov

Fotogalerie ke článku (1)

Freedom Tower (zdroj: Wikipedie)

Freedom Tower (zdroj: Wikipedie)
Celá fotogalerie (1)

Věž svobody navržená architektem Davidem Childsem se svými 541 metry překoná zborcené mrakodrapy WTC o 124 metrů.

Stavba Věže svobody, nové newyorské dominanty, která vyrůstá na místě teroristy zničeného Světového obchodního střediska (WTC), dosáhne v nejbližších měsících úrovně okolních ulic. V minulých dnech začaly s mírným zpožděním stavební práce také na dalších třech budovách na prostranství zvaném Ground Zero, které v dolní části newyorského Manhattanu zbylo po útoku unesenými letadly z 11. září 2001.

Po šesti a půl letech likvidačních prací, tvorby architektonických návrhů a stavebních příprav se v 6,5 hektaru rozlehlé jámě hluboké téměř 25 metrů pracuje prakticky na všech projektech, uvedli před novináři představitelé města a developerské firmy Larryho Silversteina, která na místě WTC buduje tři mrakodrapy.

Ocelový rám podzemních pater Věže svobody je nyní necelé tři metry pod úrovní ulice. Koncem roku už ale přízemí budoucí stavby uvidí kolemjdoucí, zatímco na dně jámy budou vznikat základy památníku obětem útoku, tří kancelářských budov a nadzemního vestibulu křižovatky metra.

Věž svobody podle návrhu architekta Davida Childse, která se svými 541 metry překoná zborcené mrakodrapy WTC o 124 metrů, má dosáhnout úrovně střechy koncem roku 2010. V té době mají být hotové i hrubé stavby dalších dvou budov vysokých 350 a 297 metrů. Dokončeno bude i prostranství s památníkem 2749 obětem teroristického útoku přímo na místě, kde stávaly věže WTC. Plán stavebních prácí počítá s tím, že v závěru roku 2010 bude park památníku připraven pro výsadbu více než 400 stromů.

Druhá nejvyšší stavba areálu WTC dosáhne svého vrcholu ve 387 metrech v závěru roku 2011. Rok poté má být celé místo někdejší tragédie zcela dokončeno a budovy vhodné pro nastěhování nájemníků, především finančních a právnických firem a obchodních a produkčních společnosti.

Na výstavbě mrakodrapů, vestibulu metra a památníku se během pěti let vystřídá přes 10 000 dělníků. Příští čtyři výškové budovy, z nichž dvě budou vyšší než dosavadní newyorská dominanta Empire State Building, vzniknou ze 141 000 tun oceli a 453 000 krychlových metrů betonu, spočítali projektanti.

V závěru roku 2012 má být dokončena také stavba pátého mrakodrapu na místě stržené budovy Deutsche Bank, která stávala jeden městský blok od WTC. Jediná budova, která byla zatím postavena v těsné blízkosti tragédie, slouží nájemníkům už rok a půl.

Obnovu místa zasaženého teroristickými útoky provázely dohady a spory o jeho budoucí podobě a financování, které se odrazily v několikerém odložení termínu výstavby. Zdržení způsobila i jednání s pojišťovnami a také podrobné hledání pozůstatků obětí. Plány musely být několikrát změněny, mimo jiné i kvůli protestům pozůstalých a vyšším bezpečnostním nárokům.

Larry Silverstein, který si od města pronajímá pozemky pod třemi budoucími mrakodrapy na východní straně areálu WTC, přiznává, že "všechno nešlo tak hladce a rychle jak leckdo - včetně mě - doufal". Newyorčané, částečně skeptičtí po zpožděních a prošlých termínech, by ale podle něho měli nyní už být očitými svědky skutečného pokroku. Během následujících pěti let vznikne na místě WTC živý městský komplex, který dodá spodnímu Manhattanu impulz k dalšímu ekonomickému rozvoji, tvrdí Silverstein.

Zdroj: Zpráva ČTK 27.3.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*