NA HRANICI VESMÍRU

Retrospektivní výstava projektů vesmírného architekta Davida Nixona
Galerie Národní technické knihovny, 
Technická 6 / 2710 160 80 Praha 6 – Dejvice
7. 11. – 20. 12. 2013
Přednáška Davida Nixona pro studenty architektury – 7. listopadu 2013, od 13.00 na FA ČVUT
Přednáška Davida Nixona pro širokou veřejnost – 7. listopadu 2013, od 16.00 v NTK, Ballingův sál

David Nixon
Architektura ve vesmíru i vesmírná architektura na zemi jsou hlavním tématem unikátní výstavy 42 projektů, které shrnují životní dílo britského architekta Davida Nixona, průkopníka oboru vesmírné architektury a dlouholetého kolegy Jana Kaplického, se kterým založil studio Future Systems. Mezi projekty najdete například prototyp jídelny pro Mezinárodní vesmírnou stanici, koncept lunární základny z roku 1985 či měsíční zeď. Výstava nabídne i zajímavý doprovodný program v podobě přednášek pro studenty architektury i širokou veřejnost či online rozhovoru se specialistou z NASA v průběhu vernisáže. Výstavu si můžete v Národní technické knihovně užít až do poloviny prosince, a to zdarma.

Vesmírná architektura
Na Zemi máme vše potřebné k přežití. Zatím. Co když ale dojde k celosvětové přírodní katastrofě, kdy nebudeme mít co jíst, co dýchat, kam se schovat? Ocitneme se v extrémním prostředí. Právě v něm navrhují své stavby vesmírní architekti.

Jedním ze spoluzakladatelů vesmírné architektury, který se na tuto oblast specializuje již od roku 1985, je britský architekt David Nixon, u nás známý především jako dlouholetý spolupracovník Jana Kaplického, s nímž v roce 1979 spoluzaložil studio Future Systems. Po několik desetiletí se zabýval navrhováním architektury ve vesmíru a v extrémních podmínkách, pracoval například na konceptech pro americkou orbitální laboratoř Skylab či mezinárodní kosmickou stanici ISS, navrhoval architekturu vhodnou do prostředí na Marsu i Měsíci, podílel se na vývoji robotických systémů, plánování kosmodromů a pozemské infrastruktury pro pilotované lety. V současnosti řídí společnost Astrocourier Ltd., která se soustředí na miniaturizaci vesmírných produktů a služeb a snaží se v rámci svých projektů inspirovat mladé vědce.

Původním cílem oboru vesmírné architektury bylo navrhování architektury v extrémním prostředí, kde musí být obytná schránka člověka často z velké části nezávislá na zdrojích, které nám poskytuje infrastruktura běžného civilizovaného prostředí. Díky tomu zároveň umožňuje získat potřebný nadhled na obyvatelné prostředí člověka, který přináší uvědomění a znovuobjevení tématiky elementárních problémů architektury, které se dnes mohou skrývat pod obálkou krátkodobého ekonomického plánování, stylu nebo estetiky.

„Pokud se má architektura jako disciplína a profese vyvíjet, musí expandovat do nových oblastí. Architekti v dnešní době nemohou předpokládat, že si vystačí se znalostmi a aplikací pozemské architektury. Architekti musí prozkoumávat nové oblasti a vesmír je jednou z nich,“ vysvětluje záměr vesmírné architektury David Nixon.
Coexistence Tower rozkládací konstrukční platforma
Výstava se bude konat od 7. listopadu 2013 v galerii Národní technické knihovně v Praze. Slavnostního zahájení výstavy se zúčastní i sám David Nixon, který u této příležitosti také přednese dvě přednášky na téma vesmírné architektury, a to od 13.00 na Fakultě architektury ČVUT a od 16. 00 v Národní technické knihovně.

Více informací včetně fotografií ke stažení najdete na webové stránce www.nahranicivesmiru.cz

Pořadatelé výstavy
faama cz s. r. o.

Partneři výstavy
FA ČVUT, NTK, Sobriety, Bioport, faama cz, Space Innovations, Nadační fond Kaplicky Centre, archiweb.cz, MČ Praha 6, Netmail, Pozitiv, nadační fond Art-Now

Doprovodný program
Přednáška Davida Nixona pro studenty architektury – 7. listopadu 2013, od 13.00 na FA ČVUT
Přednáška Davida Nixona pro širokou veřejnost – 7. listopadu 2013, od 16.00 v NTK, Ballingův sál

Vstupné: vstup volný
tisková zpráva

Exomars Rover Telescopic Pressurized Module

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*