Na několika místech v republice byla volba prezidenta spojená s místními referendy

V republice referendum uspořádalo společně s historicky první přímou prezidentskou volbou řada obcí a měst. Jsou to Plzeň, Písek, Kobeřice na Opavsku,Březová-Oleška a Bukov na Žďársku, kde kde se místní obyvatelé postavili proti průzkumu této lokality pro stavbu trvalého úložiště jaderného odpadu. Obyvatelé Prahy 7 v sobotu rozhodovali o stavbě radnice.
Plzeňané v referendu odmítli obří obchodní centrum.
Lidé v Písku v referendu rozhodli o tom, že bazén bude stát jinde.
Kobeřice rozestavěnou budovu neprodají, rozhodli lidé v referendu.
Obyvatelé Zábřehu v referendu odmítli prodej pozemků pro papírnu.
Lidé v referendu odmítli změnu územního plánu v Březové-Olešku.


Plzeňané v referendu odmítli obří obchodní centrum

(ČTK) – Obyvatelé Plzně odmítli ve vůbec prvním referendu ve městě stavbu obřího kontroverzního obchodního centra, které chce investor postavit na místě bývalého kulturního domu na Americké třídě. V referendu hlasovalo 41,4 procenta oprávněných voličů, z nichž projekt odmítla nadpoloviční většina. Hlas proti stavbě odevzdalo 26,7 procenta všech oprávněných voličů. ČTK to sdělila mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová.Referendum je platné a jeho výsledek je pro město závazný. Magistrát musí bezodkladně podniknout veškeré kroky, aby zařízení nemohlo vzniknout.

Referenda se ze 132.929 zapsaných voličů zúčastnilo v deseti obvodech 55.213 lidí, z toho 35.543 hlasů bylo proti výstavbě centra Corso Americká. Projekt tak odmítlo víc než 64 procent všech zúčastněných. Aby byl plebiscit platný, muselo hlasovat minimálně 35 procent oprávněných voličů. Výsledek je závazný tehdy, pokud je pro něj přes polovinu hlasujících, což musí zároveň odpovídat alespoň čtvrtině všech voličů.

"Město Plzeň nyní začne na základě výsledků bezodkladně konat, přestože nelze zastírat, že to městskému rozpočtu může přinést nemalé náklady. Občan promluvil a město se tím bude řídit," reagoval primátor Martin Baxa (ODS). Samotné konání referenda označil za velký úspěch pro Plzeň, neboť se do diskuse o podobě města a veřejného prostoru zapojilo tak velké množství občanů. "Postupné kroky, které nás nyní čekají, jsme prezentovali v rámci informační kampaně před referendem. Ať už je to odkoupení předmětných pozemků od investora, změna regulačních podmínek nebo změna územního plánu," uvedl Baxa.

Zástupce investora, firmy Amádeus, Jan Petřík nechtěl zatím komentovat, co bude nyní následovat. Uvedl pouze, že výsledek není dobrou zprávou pro firmu ale ani pro město a jeho obyvatele. "Nelze nyní spekulovat, co v následujícím období nastane. Otázka byla tak obecná, že se na jejím významu nebyli schopni shodnout ani aktivisté a město, takže nebudeme další vývoj předjímat," dodal ve vyjádření zaslaném ČTK.

Nadšením se naopak netají aktivisté, kteří o uspořádání referenda dlouho usilovali a nasbírali téměř 20.000 podpisů pro jeho podporu. O konání referenda rozhodl soud až poté, co jej odmítli městští zastupitelé. "Jsem nadšený hlavně tím, že Plzeň je první velké město v ČR, kde proběhlo úspěšné referendum, navíc referendum, které vyvolali samotní občané. Plzeňáci řekli, že si nepřejí další velké obchodní centrum v centru města," řekl ČTK zmocněnec přípravného výboru referenda Martin Marek.

Město teď podle něj musí vypovědět nájemní smlouvu na městské pozemky, na kterých měla stavba částečně stát a bez nichž není možné dál vést územní řízení. "Zároveň si myslím, že město musí přijmout regulační plán, který stanoví, že na tom území nemůže vyrůst obchodní zařízení," uvedl. Upozornil, že investor nemá zatím žádné povolení ke stavbě, jen žádal o územní rozhodnutí. Marek také řekl, že další postup města budou aktivisté sledovat a hlídat.

Odpůrci argumentují tím, že několikapatrový komplex za 2,5 miliardy korun způsobí krachy malých obchodníků v centru, dopravní zácpy, více hluku a prachu. Nesouhlasí s jeho velikostí 35.000 metrů čtverečních, což se rovná téměř deseti plzeňským katedrálám. Město v kampani před referendem uvedlo, že kdyby se budova nemohla stavět, muselo by tříhektarový pozemek od investora vykoupit za odhadovaných 263 milionů Kč. To by ohrozilo řadu investic, znemožnilo podporu veřejně prospěšných organizací a služeb. Firma Amádeus jako majitel tříhektarového pozemku o jeho prodeji neuvažuje. Pokud někdy ano, tak "za miliardy korun" včetně dosud vynaložených nákladů 330 milionů korun a zmařené investice.


Lidé v Písku v referendu rozhodli o tom, že bazén bude stát jinde
(ČTK) – Nový bazén v Písku nebude stát v původně zamýšlené lokalitě v blízkosti centra města. Rozhodlo o tom referendum. Z obyvatel města, kteří se ho zúčastnili, se 88 procent vyslovilo pro přemístění zamýšleného projektu, řekl ČTK mluvčí písecké radnice Roman Ondřich. Výsledek je závazný a město se podle něj musí řídit.

Účast v referendu byla 44,5 procenta. Pro přemístění plánovaného akvaparku se vyslovilo 9471 hlasujících, 1042 podpořilo projekt radnice. Podle něj měl akvapark za zhruba 190 milionů korun vzniknout na místě, kde stojí současný bazén. "Výsledek referenda zamýšlený projekt určitě zbrzdí. Zastupitelé se jím budou zabývat na svém zasedání 31. ledna," uvedl Ondřich.

Písek o výstavbě nového bazénu mluví delší dobu. Loni se rozhodl pro zahájení přípravy projektu a letos měly práce začít. Ovšem před několika měsíci vznikla ve městě petice, jejíž autoři tvrdí, že bazén kazí vzhled historického centra města. Proto začali usilovat o to, aby nový akvapark stál jinde. Petenti sehnali dostatečný počet podpisů pro vypsání referenda, které městský úřad spojil s prvním kolem prezidentských voleb.

"Přípravy projektu nového akvaparku, který měl stát na místě současného bazénu, stály zhruba čtyři miliony korun. O tyto peníze tak město přišlo," řekl Ondřich. Podle něj zatím není jasné, kde nový akvapark bude. Přemístění bazénu ale prý způsobí prodražení projektu. Město totiž možná bude muset například vykupovat některé pozemky.

Ondřich uvedl, že momentálně není jasné ani to, kdy stavba akvaparku začne. V provozu zatím zůstává zhruba 30 let starý krytý bazén. "V prosinci jeho stav posoudili statici a uznali, že s nějakými úpravami může ještě nějakou dobu fungovat," uvedl Ondřich.


Kobeřice rozestavěnou budovu neprodají, rozhodli lidé v referendu
(ČTK) – Obyvatelé Kobeřic na Opavsku v referendu rozhodli, že obec neprodá léta rozestavěnou budovu a pozemky v centru vsi zájemci, který by tam postavil supermarket. Ne této variantě v sobotu řeklo 925 hlasujících, pro bylo 615 lidí. ČTK to dnes řekl kobeřický starosta Lukáš Kubný.

Obec má zhruba 3300 obyvatel, z nichž volit mohlo 2661. Referenda se zúčastnilo téměř 58 procent lidí.

"Budeme pro stavbu hledat jiné konkrétní využití. Prostředky budeme hledat, kde to půjde. Dotační období jedna se chýlí ke konci, bude nové, ale tam zatím nevíme, co za dotační programy tam budou. Projekt musí být určitě takový, aby to obec příliš finančně nezatížilo," řekl starosta.

Rozestavěná budova hyzdí Kobeřice už přes 20 let. V roce 1989 se tam začalo stavět nákupní středisko, které mělo být podle původních plánů hotové v roce 1994. Dokončené ale nikdy nebylo.

Na využití stavby se obec svých obyvatel ptala v referendu už jednou, v roce 2010 lidé schválili, že tam vznikne obecní a komunitní centrum. Variant projektu bylo několik, ale obec na něj neměla peníze.

Obyvatelé Zábřehu v referendu odmítli prodej pozemků pro papírnu
(ČTK) – Obyvatelé Zábřehu na Šumpersku v místním referendu odmítli, aby město prodalo společnosti Wanemi CZ pozemky v průmyslové zóně, na kterých firma plánuje postavit energetický zdroj a papírnu. Hlasovalo se souběžně s prvním kolem prezidentských voleb, nesouhlas se záměrem podle webu města vyjádřilo přes 76 procent účastníků. O vyhlášení místního referenda, které loni na jaře schválilo zábřežské zastupitelstvo, odpůrci sedmimiliardové investice usilovali několik let. Podle společnosti Wanemi ale referendum v tuto chvíli, kdy běží soudní spory, smysl nemá.

Referenda se zúčastnilo 6874 z 11.533 oprávněných voličů, tedy téměř 60 procent. Na otázku, zda souhlasí s tím, aby město pozemky firmě pro její investiční záměr prodalo, odpovědělo "ne" 5241 hlasujících. Byla tak splněna podmínka, aby hlasovalo aspoň 35 procent voličů (v případě Zábřehu zhruba 4000 lidí) a zároveň aby pro variantu podpořenou nadpoloviční většinou bylo nejméně 25 procent všech oprávněných voličů, tedy asi 2900. "Referendum je tedy platné a závazné," řekl ČTK vedoucí radničního odboru vnitřních věcí Miroslav Trávníček.

Odpůrci projektu firmy Wanemi se o vyhlášení referenda bezvýsledně snažili už třikrát. Bývalí zastupitelé jejich návrh vždy zamítli z obavy, že firma bude po městu žádat smluvní pokuty a náhradu škody vzniklé přípravou projektu. Zábřeh se společností Wanemi uzavřel několik smluv, které jsou předmětem zmíněných soudních sporů.

Rozhodnutí bývalých zastupitelů potvrdil v roce 2008 krajský soud. Podle něj by prý výsledek referenda mohl zavázat radnici k protizákonnému jednání, k porušení smlouvy o smlouvě budoucí uzavřené v říjnu 2006. S tím ale nesouhlasil Ústavní soud (ÚS), k němuž odpůrci projektu Wanemi podali stížnost. Podle ÚS smlouvou mezi obcí a třetí osobou nelze vyloučit obyvatele z přímého podílu na správě věcí veřejných. Rozsudek krajského soudu proto loni v únoru zrušil a zastupitelstvo pak referendum schválilo.

Vedení společnosti Wanemi na internetových stránkách vyzvalo obyvatele Zábřehu, aby referendum ignorovali. "Výsledek není překvapivý, ale v podstatě to nic neznamená," uvedl s odkazem na soudní spory mluvčí Wanemi Petr Vintrocha. Potěšilo jej ale, že se proti záměru vyjádřila jen necelá polovina oprávněných voličů. "Je třeba poděkovat těm, kteří přes proti nám vedenou nekorektní, nenávistnou a lživou kampaň odpověděli "ano" či se referenda vůbec nezúčastnili," dodal Vintrocha.

Pokud by investice společnosti Wanemi v Zábřehu byla zmařena, bude se firma u soudu domáhat náhrady škody. Podle mluvčího společnost již městu za pozemky zaplatila celou kupní cenu 11,5 milionu korun a celkem do projektu investovala zhruba 100 milionů korun. Firma Wanemi v zábřežské průmyslové zóně plánuje vybudovat téměř za sedm miliard korun papírnu a energetický zdroj na spalování biomasy.

Lidé v referendu odmítli změnu územního plánu v Březové-Olešku
(ČTK) – Obyvatelé obce Březová-Oleško u Prahy v referendu zamítli další rozšiřování zastavitelných ploch v územním plánu. Hlasování, které se konalo souběžně s prvním kolem prezidentských voleb, se zúčastnilo 61,3 procenta z celkového počtu 706 oprávněných voličů. Prezidenta přišlo volit o zhruba deset procent lidí více. ČTK to dnes po sečtení hlasů řekl starosta Martin Bernard.

S další expanzí obce o 900 obyvatelích ve dvoudenním hlasování nesouhlasilo 58,1 procenta zúčastněných, pro bylo 35,6 procenta, doplnil starosta. "Pro nás to neznamená vcelku nic, jen nebudou zařazeny další pozemky pro výstavbu. My máme ještě spousty nezastavěných pozemků z minulého územního plánu," řekl.

Obce v okolí Prahy patří mezi lukrativní rozvojové lokality a jejich územní plány bývají poměrně častým terčem sporů. Změna územního plánu se od loňska řeší například v Hostivici. Rozsáhlou výstavbu domů a golfového hřiště tam plánuje společnost PPF Real Estate patřící do podnikatelského impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

 

 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*