Na perforovanou fasádu divadla v Plzni |padlo| sto kubíků betonu

Sto metrů krychlových takzvaného samozhutnitelného betonu použili stavbaři v Plzni pro zhotovení fasády Nového divadla, jež se dokončuje za víc než 800 milionů korun v Jízdecké ulici. Fasáda, která je perforována 40 oválnými otvory, je největší betonovou skulpturou v zemi. Na šířku měří 22 metrů, vysoká je 14 metrů, její tloušťka je zhruba půl metru. Třemi otvory v ní se bude do budovy divadla vcházet, informovala ČTK Alena Týfová ze společnosti Helika, jež stojí za návrhem divadla."Čelní fasáda je pojata sochařsky, je architektonickou reinterpretací divadelní opony, předělu mezi realitou dne a magickým iluzivním prostorem divadla uvnitř,"
uvedla.

Fasáda je založena na základovém prahu a pilotách, k divadelní budově je kotvena speciálními prvky zajišťujícími přerušení tepelného mostu. Pro její zhotovení stavaři spotřebovali 100 metrů krychlových betonu o speciální receptuře. "Po uložení komplikované výztuže následovala technologicky náročná tlaková betonáž. Prostřednictvím 29 otvorů se beton napouštěl směrem od paty fasády nahoru k její koruně, trvalo to nepřetržitě 43 hodin," uvedla Týfová.

Fasáda se směrem k příchozím naklání, odklon od vertikální osy činí 11 stupňů a přesah její horní hrany je 2,65 metru. Kompozice organicky tvarovaných otvorů fasádu odlehčuje a podle autorů návrhu ji má tak propůjčit zvláštní půvab. "Po zahájení provozu divadla bude fasáda nasvětlena LED reflektory s proměnlivou barevností světla, ovládanými a programovanými počítačem ze světelné režie divadla," uvedl architekt Vladimír Kružík z Heliky, který se na návrhu podílel.

Průčelí budovy se tak stane součástí divadelního představení. "Estetika fasády se promítne do vstupního předprostoru divadla, kde bude osazena organická betonová skulptura, společně budou tvořit jeden výtvarný celek," dodal Kružík. Autorkou výtvarné předlohy je malířka Ivana Hanzlíková z výtvarného sdružení KVADRA, která na návrhu spolupracovala s Kružíkem.

Někteří odborníci ale upozorňují na to, že vzhledem k rušné křižovatce před vstupem do divadla nebudou mít lidé příliš možností, jak se na vstupní fasádu podívat nerušeně jako na celek z větší vzdálenosti.

Nové divadlo nahradí nevyhovující prostory Komorního divadla v Prokopově ulici. Bude součástí programu projektu Evropské hlavní město kultury 2015, lidem se oficiálně otevře v září. Jde o první budované divadlo v Česku po roce 1989.zdroj foto: tisková zpráva Helika

Doplněno Stavbaweb:
Další informace o pohledových betonech použitých na novém divadle v Plzni najdete v časopise Stavba č. 1/ 2014 – str. 50-52.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*