Na Rudém náměstí skončila oprava Leninova mauzolea

(ČTK) – Na moskevském Rudém náměstí koncem dubna skončila čtyřměsíční oprava Leninova mauzolea. Stavební práce na objektu, který je součástí kremelského areálu zařazeného do seznamu UNESCO, organizovala kremelská ochranná služba FSO, jež je správou mauzolea pověřena. Vnitřních prostor památníku se stavební práce netýkaly a tělo Vladimira Uljanova-Lenina zůstalo po celou dobu oprav uvnitř. První návštěvníci budou moci do okázalé hrobky vkročit 15. května.

Leninovo Mausoleum v Moskvě - březen 1925 (zdroj foto: Wikipedie/ Bundesarchiv Bild 102-01169)
Opravu si vynutila nestabilita železobetonové základové desky, která se posunula. FSO nechala utěsnit švy mramorového pláště stavby, opravena byla hydroizolace a obnoveno historické vnitřní osvětlení. Tělo nebožtíka prý žádné vady vyžadující okamžitý zásah nevykazuje.

Původně dřevěné mauzoleum na Rudém náměstí stojí už od doby Leninova pohřbu v lednu 1924. Nynější cihlová stavba s železobetonovými základy obložená mramorem vznikla v letech 1929-30. Uvnitř mauzolea je vestibul a smuteční sál o rozloze sto metrů čtverečních. V roce 1930 byly k mauzoleu z obou stran přistavěny tribuny. V letech 1953-61 bylo v mauzoleu uloženo i tělo diktátora Josifa Stalina.

Mauzoleum na Rudém náměstí je dodnes předmětem diskusí a sporů, ale občas i násilných incidentů. První se stal už v roce 1934, kdy se pokusil Leninovu mrtvolu prostřelit jistý Mitrofan Nikitin na protest proti politice bolševiků. Když mu v jeho činu návštěvníci mauzolea zabránili, Nikitin se zastřelil. Zatím poslední incident je z listopadu 2010, kdy jistý údajně psychicky nevyrovnaný muž házel na mauzoleum role toaletního papíru.

O odstranění mrtvého sovětského vůdce z mauzolea už během perestrojky hovořil sovětský prezident Michail Gorbačov. Tělo mělo být převezeno do rodinného hrobu Uljanovových na Volkovském hřbitově v Petrohradu.

Nynější prezident Vladimir Putin podle všeho ponechává věci volný průběh. Naposledy se k osudu hrobky vyjádřil v roce 2010, kdy prohlásil, že o případném uložení Leninova těla do hrobu rozhodne ruský národ. "Všechno má svůj čas," řekl Putin.

Proti zrušení památníku se tvrdě stavějí ruští komunisté i někteří členové rodiny Uljanovových.

Doplněno Stavbaweb:
Po smrti Lenina 21. ledna 1924 si údajně mnoho lidí z celého SSSR přálo, aby jeho tělo bylo zachováno pro budoucí generace. Jeden z předních ruských patologů, Alexej Ivanovič Abrikosov tělo druhý den nabalzamoval, aby vydrželo v původním stavu až do doby Leninova pohřbu. 23. ledna, v noci, byl Alexej Sušev pověřen do třech dní navrhnout a postavit hrobku, ve které se budou moci s Leninem lidé rozloučit. 26. ledna padlo rozhodnutí o umístění hrobky na Rudé náměstí, do 27. ledna 1924 u kremelské zdi vzniklo dřevěné prozatimní mauzoleum.

(zdroj: Wikipedie)

(zdroj: http://en.rian.ru/infographics/20100422/158699528.html)

Mauzoleum V. I. Lenina - jaro 1989  (zdroj: Rajče.net /akape)

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*