Na Strakonicku je dům, který si vyrobí elektřinu bez zátěže sítě

Libějovice (Strakonicko) 28. srpna (ČTK) – První dům v České republice, který si vyrábí elektřinu, aniž by zatěžoval distribuční síť, stojí v Libějovicích u Vodňan na Strakonicku. Energii pro vlastní potřebu si vyrábí ze solárních panelů a umí si ji regulovat tak, aby nevznikal vysoký přebytek, řekl dnes novinářům František Michálek z firmy, která projekt vymyslela. Náklady na pořízení systému byly zhruba 300.000 korun.

V Libějovicích nedaleko Vodňan  (Strakonicko) upravil majitel přízemní budovu tak, aby byla schopna vyrábět elektřinu pro svou spotřebu a současně nezatěžovala a neohrožovala stabilitu distribuční sítě. (zdroj foto: Solární Novinky cz)
"Při snížení spotřeby vydá speciální měřicí a regulační zařízení pokyn ke snížení výkonu solárního zdroje, takže nevznikají žádné přebytky, přetékající do sítě,"
uvedl Michálek. Podle něj jde o světově unikátní projekt.

Zatím prý všechny používané systémy něco podobného neumí. Přebytek vyrobené elektřiny z nich putuje do distribuční sítě, což způsobuje problémy s její stabilitou. "Distribuční společnosti se proto snaží o to, aby se sluneční panely na domech do sítě nepřipojovaly," řekl Michálek.

Zařízení, které využívá objekt v Libějovicích, však soustavu nijak neohrožuje. Podle Michálka si systém reguluje ideální poměr mezi výrobou a spotřebou. Část přebytečné energie ukládá do akumulátoru, aby ji mohl využít později. "Dům tak oproti jiným budovám srovnatelné velikosti ušetří až 70 procent nákladů na elektřinu, přičemž je možno i ušetřit nemalé náklady na ohřevu vody a vytápění," uvedl Michálek.

Cena za pořízení tohoto systému je individuální. Michálek řekl, že záleží na velikosti domu a počtu spotřebičů v něm. V Libějovicích, kde dnes systém prezentoval, stálo zařízení zhruba 300.000 korun. Napájí objekt o půdorysu zhruba 150 metru čtverečních, který funguje jako kulturní dům. "Odhadujeme, že návratnost investic bude tak 12 let. Pokud bychom se nám podařilo získat na projekt grant pro podporu obnovitelných zdrojů, lidem by se peníze vynaložené na pořízení vrátili ještě dříve," řekl Michálek.

Projekt, který jeho tvůrci představili v Libějovicích, si veřejnost může prohlédnout od čtvrtka na výstavě Země Živitelka v Českých Budějovicích. Zemědělský agrosalon potrvá do úterý 4. září.

Doplněno Stavbaweb:

Další informace o tomto projektu naleznete na stránkách Solármní novinky cz  –

zde

.
Reportáž České televize nalzenete

zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*