Na Vsetínsku začala stavba rozhledny, budou z ní vidět i Tatry

Autorem rozhledny je architekt Ivan Bergmann

Na kopci Vartovna na pomezí obcí Seninka, Jasenná a Liptál na Vsetínsku začala stavba 37 metrů vysoké rozhledny. Z Valašska tak bude při dobré viditelnosti rozhled až do Tater. V nadmořské výšce 651 metrů nad mořem v létě vyroste stavba s kovovou konstrukcí ve tvaru spirály, jejímž autorem je architekt Ivan Bergmann. ČTK o tom dnes informovala mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Toto místo má zvláštní atmosféru a na první pohled mě zaujalo. Proto jsem chtěl v této nádherné nedotčené přírodě vytvořit něco jiného, než co by člověk čekal,“ řekl Bergmann.

Myšlenka vytvořit na Vartovně rozhlednu je stará už několik let. Největším problémem ale byly peníze. V tomto směru obci Seninka pomohlo navázání kontaktu s obcemi sdružení Púchovská dolina. V rámci příhraniční spolupráce se dohodli na společném projektu, jehož cílem je vybudovat dvě rozhledny. Ta druhá, také v nadmořské výšce 651 metrů, bude ve slovenské obci Dohňany a obě budou propojeny téměř 50 kilometry naučných stezek.

Celý projekt, jehož součástí bude také vytvoření propagačních materiálů pro prezentaci cestovního ruchu v této příhraniční oblasti, si vyžádá 15 milionů korun. Rozhledna na Vartovně z této sumy odčerpá přibližně polovinu, tedy téměř osm milionů korun. Až 90 procent nákladů by však mělo být hrazeno z evropské dotace.

Bohužel se ale zatím potýkáme s administrativními průtahy, což má pro nás, jako pro malou obec s nízkým rozpočtem, negativní vliv na plynulé financování stavby. Věřím ale, že vše dobře dopadne a stavba bude dokončena podle harmonogramu, tedy v říjnu,“ uvedla starostka Seninky Marie Řezníčková.

Při jasném počasí tak budou mít návštěvníci rozhledny jako na dlani Radhošť, Hostýn, Lysou horu, ale i Malou Fatru, Roháče či dokonce Tatry. Z Vartovny lze také dohlédnout až do Zlína či na buchlovský hrad.

Zdroj: Zpráva ČTK 10.7.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*