Nadace ABF a další subjekty rozdaly ceny Stavba roku

Fotogalerie ke článku (5)

AP Ateliér, Josef Pleskot: Nové ústředí ČSOB

AP Ateliér, Josef Pleskot: Nové ústředí ČSOB

Ateliér Dům a město:  Mandarín Hotel Oriental v Praze-Malé Straně

Ateliér Dům a město: Mandarín Hotel Oriental v Praze-Malé Straně

HŠH architekti: Arcidiecézní muzeum v Olomouci

HŠH architekti: Arcidiecézní muzeum v Olomouci

Parolli, s. r. o., Petr Parolek: Odbavovací terminál letiště Brno-Tuřany

Parolli, s. r. o., Petr Parolek: Odbavovací terminál letiště Brno-Tuřany

Jiří Stráský, Jaroslav Baron: Lávka pro cyklisty přes Vltavu v Českých Budějovicích

Jiří Stráský, Jaroslav Baron: Lávka pro cyklisty přes Vltavu v Českých Budějovicích
Celá fotogalerie (5)

Mezi pět staveb, které získaly ocenění Stavba roku 2007, patří Mandarin Oriental Hotel Praha, Arcidiecézní muzeum v Olomouci, nové ústředí ČSOB v Praze, lávka pro cyklisty přes Vltavu v Českých Budějovicích v ulici Přemysla Pittera a odbavovací terminál letiště Brno.

Porota letos vybírala nejlepší pětici staveb už popatnácté, výsledky byly poprvé vyhlášeny v rámci Dne stavitelství a architektury.
Soutěž Stavba roku tradičně organizuje Nadace ABF, Svaz podnikatelů ve stavebnictví, ministerstvo průmyslu a obchodu a časopis Stavitel společnosti Economia.
Porotci u vítězných staveb vyzdvihli například architektonicky citlivou rekonstrukci nesourodého souboru historických staveb, propojení historie a současnosti či netradiční pojetí pojetí administrativní budovy.
Cenu předsedy Senátu Parlamentu České republiky si odnesli autoři rekonstrukce několika domů v Liberci za to, že stavby nyní vlídně slouží veřejnému zájmu. Rekonstrukce Hudebního divadla v Karlíně získala Cenu primátora hlavního města Prahy, protože jde kromě jiného o příspěvek ke znovuoživení Karlína. Státní fond rozvoje bydlení ocenil regeneraci a nové nástavby několika obytných budov na Praze 3.
Organizátoři soutěže si kladou za cíl seznámit veřejnost s problematikou stavebnictví i vyvolat zájem odborníků, studentů a učňů o toto odvětví. Soutěž se vypisuje bez rozlišení kategorií. Mezi nominovanými se pak vedle sebe objevují banky, divadla, bytové stavby, stanice metra, dálniční úseky, mosty i rodinné domy. Část přihlášených staveb jsou také modernizace, dostavby a rekonstrukce.
Každým rokem soutěží stavby, které byly dokončené do konce května daného roku. Přihlásit je může dodavatel stavby, autor projektu nebo investor.
Pořadatelé soutěže už před měsícem rozdali další ceny. Cenu ministerstva průmyslu a obchodu udělovaná stavbě financované ze státního rozpočtu získal dálniční most v Krušných horách, který přemosťuje hranici s Německem. Svaz podnikatelů ve stavebnictví vybíral nejlepší developerský počin a ocenění udělil přestavbě administrativní budovy Sportturist na Hotel Metropol.
Cenu Nadace ABF dodala výstavba novostavby závodu na výrobu zdravotnického materiálu Arrow ve Žďáře nad Sázavou a ocenění vydavatelství Economia připadlo novému závodu Bang & Olufsen v Kopřivnici s originálním vstupním portálem.
Za 15 let trvání soutěže porota posuzovala zhruba 750 staveb. Minulý rok porota ocenila například rekonstrukci městského úřadu v Semilech, výstavbu víceúčelové haly a dostavbu areálu Městského stadionu v Liberci a výstavbu areálu volného času a rekonstrukci usedlosti Ladronka.

 

Zdroj: Zpráva ČTK, 11. října 2007

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*