Odborníci na průmyslové dědictví se zrušením památkové ochrany v Bubnech nesouhlasí.
Areál nádraží Praha Bubny asi čekají velké změny. Přestože byly tamní stavby, doklady drobné industriální architektury, prohlášeny za kulturní památku, bude je pravděpodobně moci vlastník areálu zbourat. Požádal totiž ministerstvo kultury o zrušení této ochrany.
Ministerstvo ještě nerozhodlo. Národní památkový ústav (NPÚ) zrušení památkové ochrany doporučil, stejně jako památkový odbor pražského magistrátu, řekl ČTK mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar. Konečné rozhodnutí ministerstva kultury tak pravděpodobně bude ve stejném smyslu. Bubny přitom byly památkou prohlášeny jen před několika lety. Stejně tomu bylo například s bývalou tiskárnou v Opletalově ulici, jejíž ochrana byla na žádost nového vlastníka zrušena po šesti letech.
Každoročně žádají vlastníci přibližně 80 památek o zrušení jejich ochrany, vyhověno je jim zhruba v polovině případů, uvedl mluvčí.
Společnost Orco, která zvítězila ve výběrovém řízení na prodej drážních pozemků Správy dopravní železniční cesty, prý ještě neví, jaký bude osud budov. "Diskutuje se o tom, nebylo dáno finální rozhodnutí," řekla ČTK mluvčí Orka Petra Zdeňková. Podle ní to ale není v současné době priorita, společnost se soustředí zejména na územní plán. Současný plán nedovoluje na pozemku stavět, změnu ale podporují radnice Prahy 7 i pražský magistrát. Společnost za pozemky zaplatila 1,1 miliardy korun.
Odborníci na průmyslové dědictví se zrušením památkové ochrany v Bubnech nesouhlasí. V areálu je dodnes dochovaná patrová budova stanice historické Buštěhradské dráhy, drážní dílny, výtopna pro lokomotivu a vodárna. "Tyto stavby dodnes neztratily hodnoty, pro které byly prohlášeny za kulturní památky. Obsahují autentické konstrukční a stavební detaily," říká Benjamin Fragner, ředitel Výzkumného centra průmyslového dědictví při ČVUT.
V tomto smyslu také Fragner poskytl ministerstvu kultury letos v březnu vyjádření k návrhu na zrušení ochrany některých objektů v areálu nádraží - stavby pro odstavování lokomotiv a vodárny. Uvádí, že hodnota areálu je především v tom, že nejde o jednotlivé stavby, ale o soubor objektů, který stále má vypovídací hodnotu. Pro nové využití areálu by podle Fragnera bylo lepší nesnižovat počet staveb prohlášených za památku.
"Důležité naopak je vtažení existujících objektů do nové urbanistické kompozice území, například s připomínkami historických prostorových vazeb, fixovanými zachovanými stavbami či jejich fragmenty," uvedl Fragner.
Fragner byl přítomen i jednání o Bubnech na pražském magistrátu, kde se většina komise přiklonila k tomu, že areál by měl být památkově chráněný. "Nakonec ale odešel na ministerstvo názor, že je to možné zpochybnit," uvedl. Firma, která areál vlastní, si také nechala vypracovat posudek. Fragner poukazuje na to, že problémem průmyslových památek je i to, že také mezi odbornou veřejností je vztah k těmto objektům různý a různě je vnímáno to, co se považuje za jejich památkové hodnoty. Podle Výzkumného centra průmyslového dědictví jsou však nejen dokladem nedávné doby, ale i potenciálem pro rozvoj architektury.
Obavu o památkově chráněné budovy mají zelení z Prahy 7. "Zbourat budovy by byla škoda, v rámci takhle velkého území by bylo možné je zachovat a nějakým způsobem je zakomponovat do rozvojového projektu," řekl ČTK zastupitel Ondřej Mirovský (SZ). Podobně se to podle něj podařilo u pivovaru v Holešovicích, kde památkáři trvali na některých omezeních.
Radnice Prahy 7 nebude podle starosty Marka Ječménka (ODS) do plánu společnosti Orka zasahovat. "Je to otázka vlastníka a ministerstva kultury," řekl ČTK s tím, že pokud tam jsou cenné prvky, tak by byla velká škoda, kdyby zmizely. "Všechny budova jako cenné ale nevidím," dodal Ječmének.
Dnes je za památky v ČR prohlášeno asi 40 000 nemovitostí, z toho je ke 3000 technických památek. Ještě do 90. let se takové stavby podle Fragnera prohlašovaly za památky jen minimálně, od roku 2000 se za památky prohlásilo industriálních staveb více než za celých deset let předtím. V roce 1958, kdy se začal seznam památek tvořit, se evidovalo asi 30.000 chráněných nemovitostí, z toho 1500 bylo technických památek.
Zdroj: Zpráva ČTK 17.6.2008
Doplněno Stavbaweb:
Fotogalerie:
- interiér
- exteriér
Varianty územní studie drážních ploch v oblasti Holešovice Bubny-Zátory
Metroweb - vizualizace
Michal Zlámaný: Vyjádření k návrhu památkové ochrany nádraží
Projekty ORCO na veletrhu MAPIC 2007
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…