Náměstí Svobody ve Vsetíně

Obyvatelé Vsetína chystají protestní akci kvůli podobě náměstí. Lidem se nelíbí to, že v centru města chybí zeleň a místo k odpočinku, náměstí navíc pokrývá podle nich nevhodný mlatový povrch. Autorem návrhu úprav náměstí Svobody je atelier MOBA.

Úprava náměstí podle návrhu ateliéru MOBA
Vsetín 23. dubna (ČTK) –
Obyvatelé Vsetína nejsou spokojení s podobou náměstí Svobody, chystají protestní akci. Připravili proto na čtvrteční odpoledne protestní akci nazvanou Osvoboďme náměstí, informovala ČTK jedna z organizátorek Klára Bažantová.

Vedení vsetínské radnice už dříve avizovalo, že chce podobu náměstí Svobody změnit. Prostor byl loni rekonstruován, lidé však poté protestovali zejména proti nové přírodní mlatové ploše náměstí. Podle vedení města se mlat použil proto, že byl v porovnání s jinými stavebními materiály, případně travnatým povrchem, podstatně levnější. Návrh byl schválen už v roce 2008, současné vedení města nemělo možnost do projektu zasáhnout. "Jsme všichni ve shodě, že náměstí není takové, jaké jsme očekávali," uvedla už dříve starostka Iveta Táborská. Město nyní jedná s architekty o změně povrchu a dalších opravách náměstí.

"S podobou náměstí není spokojen asi nikdo. Město slíbilo změny, doposud se ale nic neděje. Rádi bychom dali najevo, že problém náměstí zajímá mnoho lidí ve městě, a vyzvali město i architekty ke konkrétním krokům k nápravě situace a veřejné diskusi o tomto problému,"
uvedla Bažantová.

Protestní akce se uskuteční od 14:30 do 18:00, vystoupí na ní místní hudebníci, připraven je také turnaj v pétanque nebo piknik na umělé trávě. "Chtěli bychom nenásilnou a humornou formou poukázat na nedostatky náměstí. Například mlatový povrch, který je za sucha prašný a po dešti zase tvoří bahnité kaluže, je pro odpočinek a piknik vhodný opravdu jen tehdy, položíme-li na něj umělý trávník," poznamenala Bažantová.

"Rádi bychom také lidi vyzvali, aby přinesli na náměstí vlastní květiny, ať už umělé nebo živé v květináčích, aby šedivé náměstí alespoň jednou za rok rozkvetlo. Chystáme se náměstí ozdobit také pomocí květin z textilu,"
dodala organizátorka s tím, že na náměstí bude také informační stánek věnovaný celé kauze náměstí. Více k akci je na internetových stránkách www.namestivsetin.cz.

Související články:


Doplněno Stavbaweb:

V roce 2008 proběhla kombinovaná (veřejná a vyzvaná) dvoukolová ideová (I.kolo) projektová (2.kolo) urbanisticko-architektonická soutěž, jejímž předmětem bylo vytvoření soutěžního návrhu řešení území náměstí Svobody a ulice Svárov ve Vsetíně. Vyhlašovatelem bylo Město Vsetín (více informací o soutěži naleznete zde.)
1. cena – MOBA Studio – Ing. arch. Igor Kovačevič, Yvette Vašourková, Věra Šatochinová, Jan Pačka, Kateřina Šrámková, Zuzana Šimonová
2. cena – DIMENZE 11 s.r.o. – Ing. arch. Břetislav Lukeš


Vítězný návrh studia MOBA:

Vítězný návrh studia MOBA - situace Vítězný návrh studia MOBA - axonometrie Vítězný návrh studia MOBA - vizualizace

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*