Národní archiv Francie

V polovině ledna se pro veřejnost otevře novostavba francouzského Národního archivu na jižním předměstí Paříže, která vznikla podle plánů italského architekta Massimiliana Fuksase a jeho manželky Doriany.

Národního archivu na jižním předměstí Paříže, která byla postavena podle projektu italského architekta Massimiliana Fuksase a jeho manželky Doriany
Do nové budovy se přestěhují archivní fondy počínaje rokem 1780, a budou tak do něj směřovat badatelé, kteří se věnují třeba francouzské revoluci nebo moderním dějinám.

Nová budova v Pierrefitte-sur-Seine se stavěla tři roky. Kromě velkokapacitních skladů uvnitř monolitického desetipatrového komplexu pokrytého hliníkovým obkladem nabídne i otevřenější zázemí pro návštěvníky. V prosklené vstupní části archivu bude knihovna, studovna a konferenční sál. Veřejnosti se brány archivu otevřou poprvé 21. ledna.

Devětašedesátiletý Fuksas a jeho žena mají za sebou desítky projektů. V poslední době navrhli například koncertní halu Zénith ve Štrasburku, Perésovo mírové centrum v Tel Avivu nebo kostel svatého Pavla v italském Folignu.


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*