Národní cena za studentský design

Cenu za studentský design dostal nový nápad na lavičku do města.

Národní cenu za studentský design dostal Roman Vrtiška z Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Pořadatelé mu ji udělili za nový prvek městského mobiliáře – lavičku, která se dá umístit do ochranného kruhu nebo čtverce kolem stromu v chodníku. Vrtiška variabilní lavičky vytvořil jako diplomovou práci.

Vítěz soutěže dnes novinářům řekl, že jeho ideou bylo nejen vytvořit zajímavý design, ale také přinést do ulic města znovu lidi, přimět je, aby se zastavili a nevyužívali ulice v centru jen jako koridor na cestě do práce a zpět. V každé vydlážděné ploše chodníku musí být prostor pro zeleň, a každý strom zase musí mít kolem kmene ochranný prostor – ten právě Vrtiška využil pro novou podobu lavičky do města.

Tvoří ji kruhový pás, který obtáčí strom, a v několika intervalech se zdvihá do sedátka. Systém je stavebnicový, u jednoho stromu může být lavička jedna nebo i tři. Bude se vyrábět vždy na zakázku.

Pořádající Design Cabinet CZ vyhlásil dnes také další ceny udílené v rámci soutěže Národní cena za studentský design. Udělil ještě osm cen Excelentní studentský design 2008 a 12 cen Dobrý studentský design 2008. Všechny oceněné předměty mohou lidé do 14. listopadu vidět na výstavě Nový (z)boží! v sídle Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství na Václavském náměstí.

Jako excelentní design porota označila například sprchový kout Kateřiny Kuchařové, který lze umístit do volného prostoru, sedací soupravu Kubikula Vladimíra Žáka, která navazuje na estetiku českého kubismu. Jan Škola toto ocenění spolu s cenou Národního technického muzea dostal za multifunkční lokomoční pomůcku pro aktivní životní styl tělesně postižených – tedy vozítko, s jehož pomocí lze i s handicapem provozovat různé sporty.

Do soutěže se přihlásilo 120 studentů se 125 pracemi z 16 středních odborných škol a vyšších odborných škol a z 16 vysokých škol. Studenti předkládali prototypy, modely, plakáty a portfolia.

Národní cenu za studentský design vyhlásil Design Cabinet CZ letos poprvé. Navazuje na soutěže, které organizovalo Design centrum ČR, založené a podporované státem od roku 1991. Do soutěže se hlásilo stále více studentů, od roku 2004 se proto studentská soutěž osamostatnila pod názvem Studentský design. Vláda loni Design centrum ČR zrušila.

Aby nezanikla také celostátní soutěž mladých tvůrců, založil bývalý pražský tým Design centra ČR Design Cabinet CZ, který funguje pod křídly Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

Zdroj: Zpráva ČTK 22.10.2008

Doplněno Stavbaweb
Více o slavnostním vyhlášení Národní ceny za studentský design 2008, vítězné práce i fotografie z předávání naleznete zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*