Národní sportovní centrum v Prostějově

Moderní sportovní hala v Prostějově byla otevřena loni v září za účasti ministra školství mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy, hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka a primátorky města Prostějova Aleny Raškové. Slavnostního zahájení se zúčastnili i tenisté Radek Štěpánek, Jiří Novák a prostějovský odchovanec a člen místního klubu, Tomáš Berdych. Objekt, který vyrostl nedaleko zimního stadionu nákladem téměř 140 milionů korun bude sloužit zejména mladým volejbalistům, basketbalistům, tenistům a žákům prostějovských škol. Hala má klasifikaci extra, kterou mají v současnosti pouze tři haly v republice a splňuje všechny nejpřísnější podmínky, aby se zde mohl hrát volejbal nebo basketbal extraligové úrovně. Autorem architektonického řešení je Miroslav Pospíšil, projekt zpracoval atelier-r, s. r. o., Olomouc.

Architektonické řešení podtrhuje funkci a účel stavby
Architektura atelieru-r v čele s Miroslavem Pospíšilem upřednostňuje funkčnost, jednoduchost. Výsledkem jsou technicky čisté kompozice se zřetelným důrazem na funkci a účel stavby, což se výrazně projevuje i v architektonickém řešení nové haly. Stavba vychází z jednoduchého kvádru, který je na jižní a západní straně „vybrán“, takže ve výsledku obě tyto fasády vytváří jakýsi sešikmený „kšilt“, který kryje jihozápadní nároží haly a chrání obě hlavní na celou výšku prosklené fasády a vstup do budovy před nepřízní počasí. Po vstupu do objektu se návštěvník ocitne v prostorné prosvětlené hale, kde je umístěna recepce, bufet a odpočinková zóna pro veřejnost.  Dominuje jí kombinace skla a minimalistické architektury a návštěvníky ihned zaujme nápaditým designem podhledu, sestaveným ze dvou typů sádrokartonových desek Knauf.

Akustické desky Knauf Cleaneo optimalizují šíření zvuku v interiéru

Suchou výstavbu, pomocí které bylo vytvořeno zázemí sportovního centra, zajišťovala olomoucká firmy INTERMONT OLOMOUC, s.r.o. Speciálně navržený podhled ve vstupní hale je vytvořen kombinací dvou typů sádrokartonových desek – akustických děrovaných desek Knauf CLEANEO a standardních desek Knauf WHITE. Jejich střídáním se podařilo navodit velmi reálný dojem kazetového 3D stropu. V konstrukci podhledu převažují designově zajímavé akustické děrované desky Knauf CLEANEO. Strop byl nejprve sestaven jako celek, a teprve poté v něm byly prořezány drážky, které uvedený efekt zvýraznily. Na první pohled jednoduchá záležitost však vyžadovala poměrně značnou zručnost a zkušenost při montáži sádrokartonových konstrukcí. Akustické děrované desky Knauf Cleaneo v tomto případě hrají nejen estetickou roli, ale přispívají i k vylepšení prostorové akustiky poměrně otevřeného prostoru (cca 240m2).  Děrování desek pohlcuje hluk vznikající v prostoru pod nimi a tím snižuje emise hluku v interiéru, takže se nikdo necítí rušen nepříjemnými dozvuky a hlukovými odrazy, jak jsme se nakonec mohli přesvědčit v době naší návštěvy, kdy do Národního centra zavítala početná skupina studentů jedné z prostějovských škol. Akustické desky byly použity také v administrativním zázemí v prvním patře budovy. Do konferenční místnosti o rozloze 47 m2 byly instalovány zavěšené ostrůvkové podhledy z akustických děrovaných desek Knauf CLEANEO. Jsou nejen hezké na pohled a zlepší akustiku prostoru pro pořádání prezentací, tiskových konferencí, jednání apod., ale nezanedbatelný není ani jejich efekt pro dlouhodobé vylepšení kvality vzduchu v daném prostoru díky speciální příměsi Zeolith.

Vermiplaster zvýšil požární odolnost stropu
Protipožární omítka Knauf Vermiplaster na bázi sádry je primárně určena pro pasivní ochranu betonových, ocelových a plechových konstrukcí v interiéru. Požární odolnost se podle tloušťky nástřiku a typu konstrukce pohybuje od 30 do 180 minut. V Národním sportovním centru v Prostějově byla touto protipožární omítkou opatřena železobetonová konstrukce stropu vstupní haly, kde bylo nutné dodržet předepsanou požární odolnost 120 minut. Na finální dokončení stropu byl použit již zmíněný designový podhled ze sádrokartonových desek Knauf WHITE a CLEANEO.

Kde ještě najdeme sádrokartonové konstrukce?
V celém areálu bylo nutné vybudovat administrativní a sportovní zázemí, což znamenalo konstrukce příček, předstěn, podhledů a opláštění šachet. Běžné příčky se, podle slov jednatele INTERMONTU OLOMOUC, s.r.o. pana Petra Vaclacha, konstruovaly jako Knauf W112, v tomto případě 4x opláštěné deskami Knauf WHITE. Celkem se na tyto příčky spotřebovalo 1000 m2 sádrokartonových desek. Nejen ve vstupní hale, ale také v administrativní části sportovního centra, rovněž v šatnách a v ostatních místnostech, bylo zapotřebí instalovat standardní podhledy s osvětlením. Konstrukce podhledů s jednoduchým opláštěním pokryly plochu 1500 m2. Výjimkou byly místnosti s vyšší předpokládanou koncentrací vlhkosti, to znamená veškeré sociální zařízení a sprchy pro sportovce. Zde byly v konstrukcích suché výstavby použity impregnované desky Knauf GREEN. Z důvodu zajištění odpovídající požární bezpečnosti lze nalézt v konstrukcích šachtových stěn speciální protipožární desky Knauf RED Piano.

Národní sportovní centrum v Prostějově je hezkým příkladem nevšední a architektonicky zajímavé stavby, která zcela jistě nezapadne mezi průměr.
podle podkladů KNAUF
Foto: Ivan Sklenář

www.knauf.cz

Národní sportovní centrum Prostějov

Provozovatel: Prostějov olympijský z.s.,
Generální dodavatel: OHL ŽS, a. s.
Architektonické řešení: Miroslav Pospíšil
Zpracovatel projektu: atelier-r, s.r.o.
Zpracovatel materiálů Knauf: INTERMONT OLOMOUC, s.r.o.
Dodavatel materiálů Knauf: MPL Trading, spol. s r.o.
Použité materiály Knauf: Knauf WHITE, GREEN, RED Piano, Cleaneo
Délka stavby: 2016-2018

Publikováno v časopise Stavba č. 2/2019, str.84-85

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*